Çay Nasıl Yıkanır ? Çay Demlenmeden Önce Yıkanır Mı ?
 1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Çay Nasıl Yıkanır ? Çay Demlenmeden Önce Yıkanır Mı ?

0

Çay Nasıl Yıkanır ?

Ülkemizde biliyorsunuz ki olmazsa olmazı içeceklerden birisi olan ve her gün her saat tercih edilen içeceklerden birisi de çay oluyor. Özellikle sabah kahvaltılarında ve akşamları olduğunda evimize misafir geldiği zaman en meşhur içeceklerimiz çay oluyor. Özellikle çay yapıldığı zaman tavşan kanı olması gerekmektedir. Şimdi günümüzde ise en çok kafa karıştıran sorulardan birisi de çay demlemeden önce yıkanmalı mı yoksa yıkanmasa da olur mu ? sorusu oluyor.

Çay Nasıl Yıkanır

Günümüzde siyah çay çok yaygın bir şekilde tercih edilmektedir ve insan sağlığı açısından da çok faydalı olduğundan dolayı herkes tarafından sevilerek içilmektedir. Bunların yanı sıra kalp sağlığı olsun , diyabet olsun veya kanser gibi hastalıklara karşı d çok iyi gelmektedir. Her yörede ve her evde mutlaka siyah çay yerini alır. Kahvaltıda veya kahvaltıdan önce , sonra hep çay tercih edilir. O zaman çay yıkanır mı ? Gelin bu konuda daha detaylı olarak bakalım.

YANLIŞ DEMLEME SAĞLIK SORUNLARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR!

 • Çayı eğer ki yanlış olarak demlerseniz o zaman bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Çayın hem acımaması hem de uzun bir süre boyunca dayanmasını istiyorsanız o zaman çayı ocak üzerinde kesinlikle bekletmeyiniz. Çünkü ocak üzerinde bekletilen çay her zaman acı olur.
 • Çayı iyi bir şekilde demledikten sonra ocak üzerinden alın. Aksi taktirde hem ülser hem de gastrit gibi mide sorunları ile karşılaşırsınız.
 • Çayınızı demledikten sonra yüksek ısıtan uzak tutun. Sürekli olarak yüksek ısıda kalırsa o zaman ilerleyen zamanlar da kanser hastalıklarına yakalanmanız daha çabuk olur.
Çay demlenmeden önce yıkanır mı

PEKİ ÇAY DEMLEMEDEN ÖNCE YIKANMALI MI ?

Dışarıdan çay aldığınız zaman ve paketi açtığınızda ilk karşılaştığınız şey aşırı derecede toz olmasıdır değil mi ? Bizler çayı genel olarak demlemeden önce yıkarız. Fakat böyle bir şey hakkında uzmanlar nemle buluştuğundan özünü kaybettiğini söylüyorlar.

Çayın özünün kaybettiğini söyleseler de birçok kişi de hem temiz hem de hijyen olarak biraz sudan geçirmeyi savunuyor. Kaliteli ve aynı zaman da lezzetli bir çay istiyorsanız o zaman çayınızı demlemeden önce kesinlikle soğuk su ile yıkamanız daha doğru olacaktır.

çay demlenmeden yıkanır mı

PEKİ LEZZETLİ ÇAY NASIL DEMLENİR ?

 • Kaliteli ve güzel bir çay demlemek istiyorsanız o zaman çaydanlığın altı tarafına ilk olarak su koyalım ve daha sonra koymuş olduğumuz suyun kaynamasını bekleyin.
 • Sonra suyu üst demliğe boşaltalım.
 • Suyu üst demliğe ekledikten sonra üzerine 3 kaşık kadar çay ekleyelim.
 • Bu şekilde yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletin ve daha sonra çayı demleyip keyfinize bakın.
 • Çay demleme yapacağınız zaman ilk olarak suyun çaydanlığa konulması gerek ve daha sonra çayın üzerine çay ekleyin.
 • Eğer tam tersini yaparsanız o zaman çayınız haşlanması ve tadının bozulmasına sebep olursunuz.
Lezzetli çay nasıl demlenir

Merhabalar benim adım sevilay ve yaşım 20. Şuanda üniversite de bilgisayar mühendisliği okumaktayım ve boş zamanlarım da bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir