Zeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Zeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur ?

0

Zeytin Yaprağı Kurutma Yöntemleri ?

Zeytin , biliyorsunuz ki Ege kıyılarında en verimli olarak yetişen ağaçlardan birisidir. Ege dışına bakacağımız zaman en çok Akdeniz kıyılarında da yetişen Zeytin ağaçlarının sadece meyveleri değil aynı zaman da yaprakları da ciddi anlamda faydalı olmaktadır. Mesela sizler zeytin yapraklarını da kurutma işlemi olarak çay yapabilirsiniz fakat çayı yapmak için de yapraklarını kurutmada bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Zeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur

Örnek verecek olursak mesela bahçeniz de veya sizin kolayca erişebileceğiniz bir yerde zeytin ağacı varsa o zaman zeytin yapraklarından kolayca çay yapmanız mümkündür. Zeytin yaprağından yapılan çay aynı zaman da sağlık açısından da oldukça yararlıdır ve nezle gibi hastalıklara karşı birebir , kanser gibi böyle büyük hastalıklara karşı oldukça iyidir ve bunların yanı sıra Antioksidan etkisi olduğundan vücudumuzu tamamen temizlemektedir. Bu yüzden zeytin yaprağını kurutmak için yapacağımız bazı yöntemlere dikkat etmemiz gerekiyor. İşte uygulayabileceğiniz yöntemler ;

Zeytin Yaprağı Kurutma Yöntemleri

1-)Asarak Kurutma

Zeytin yapraklarını kurutmanın yöntemleri arasında asarak kurutma yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için ise ilk olarak zeytin yapraklarını güzelce yıkayın ve daha sonra bir kabın içerisine zeytin yapraklarınızı koyun ve içerisine hem su hem de sirke koyup bekletin. İstediğiniz şekilde ise zeytin yapraklarını yıkayıp daha sonra sap kısımlarını birleştirerek tutamlar yapabilirsiniz.

Zeytin yapraklarınızı ne kadar çoksa ona göre tutamlar yapıp her tutamı sap kısımlarında bağlama işlemi yapın. Fakat bağlama yapacağınız zaman yapraklara zarar vermeyecek şekilde dökülmesini engelleyecek biçim de sıkı olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Bağlama işlemi de yaptıktan sonra güneş ışığını almayacak bir yere asın. Hem serin hem de havadar olan bir yer de tutmaya özen gösterin. Tam olarak kuruduğundan emin olduktan sonra toplayıp ve pamuklu olan bir bez yardımı ile torbaya ya da cam kavanoza koyabilirsiniz.

2-)Sererek Kurutma

Zeytin yapraklarını kurutmanın diğer yöntemlerinden birisi de sererek kurutma yöntemidir. İlk önce zeytin yapraklarını yıkama ile başlayalım. Özenle yıkamış olduğumuz zeytinleri pamuklu olan bir bez üzerine serelim ve kurutalım. Fakat bu bezin hem serin hem de havadar olan bir yerde olmasına dikkat ediniz. Yapraklarınız direk olarak güneş alan yer de tutarsanız o zaman faydalı olacak olan besinlerin kaybolmasını sağlarsınız. Bu şekilde yapıp birkaç gün kadar bekleyin ve daha sonra toplayıp cam kavanozların içerisine kaldırın.