Kavanoz Etiketleri Nasıl Temizlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kavanoz Etiketleri Nasıl Temizlenir ?

0

Kavanoz Etiketleri Nasıl Temizlenir ?

Mutfakların vazgeçilmezi olan ve her mutfakta mutlaka bulunan eşyalardan birisi de kavanozlardır. Özellikle bayanlarımızın çoğu zaman mutfakta kurtarıcısı olarak rol oynarlar. Bunların haricinde sağlık açısından da oldukça sağlıklı olan cam kavanozlar marketlerden satın alıp ürünleri kullandıktan sonra kabını araç olarak kullanırız. Fakat evimize giren cam kavanozların üzerlerinde her zaman sıkı sıkı yapıştırılmış olarak etiketler bulunmaktadır. Bu kavanozları makineye attığımız zaman da parça parça çıkıp bu sefer makinamız tıkanıyor ve etiketleri de çıkartmak bir hayli zor hale geliyor. Bu durum ister istemez hepimizin canını ciddi anlam da sıkıyor diyebiliriz. Fakat cam kavanozdaki etiketleri saç kurutma makinası , bulaşık deterjanı , sirke , cif , margarin veya sıvı yağ gibi yöntemlerle kolay bir şekilde çıkartabiliriz.

Kavanoz Etiketleri Nasıl Temizlenir

1-)Saç Kurutma Makinesi

Saç Kurutma Makinesi

Cam kavanozun üzerinde yer alan etiketleri çıkartmak için en pratik yöntemlerden birisi de saç kurutma makinasıdır. Saç kurutma makinasını en yüksek seviyeye alarak temizlemek istediğiniz yere doğru tutun ve etiket iyicene sımsıcak olunca yumuşayana kadar bekleyin ve daha sonra kolayca çıkartabilirsiniz.

2-)Bulaşık Deterjanı

Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı yöntemi kavanozlardaki etiketi ve aynı zaman da kavanozların kapağa sıkışınca çıkarmak için kullanılan yöntemlerden birisidir. İlk olarak kavanozların büyüklüğüne göre bir kap çıkarın ve daha sonra bir miktar kadar bulaşık deterjanını kabın içerisine koyun. Bu işlemi yapacağınız zaman diğer yandan da sıcak suyunuzu hazırlayın. Kaynar suyu kabın içerisine dökerek yaklaşık olarak 30 dakika kadar kavanozları bekletin ve sonra göreceksiniz ki etiketler kolayca çıkmış olacak.

3-)Bulaşık Makinesi

Bulaşık Makinesi

Cam kavanozlardaki etiketleri kolayca çıkarmanın diğer yöntemi ise bulaşık makinesidir. Bulaşık makinesine kavanozlarınızı yerleştirip 70 derece bir yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Makine durulamaya geçtiği zaman makineyi durdurun ve kavanozları çıkartın. Daha sonra yüksek ısıya maruz kaldığından çıkarması kolay olacaktır.

4-)Sirke

Sirke

Kavanozdaki etiketler için kullanılan sık yöntemlerden birisi de sirke yöntemidir. İlk olarak bir pamuğun üzerine bir miktar olacak şekilde sirke dökelim ve daha sonra etiketin üzerine koyalım. Bu şekilde 10 ila 15 dakika kadar bekleyip daha sonra bir pamuk veya bez kullanarak etiketleri kolayca çıkartın.

5-)Mikrodalga Fırın

Mikrodalga Fırın

Mikrodalga fırınınızın içerisine kavanozlarınızı koyarak yaklaşık olarak 2 dakika boyunca çalıştırın. Etiketler yüksek ısıya maruz kalacağından çıkarması çok kolay olacaktır.

6-)Sıvı Yağ ve Kabartma Tozu

Sıvı Yağ ve Kabartma Tozu

Sıvıyağ ile kabartma tozu yöntemini kullanmak için 1 tatlı kaşığı kadar sıvı yağ ile 2 tatlı kaşığı da kabartma tozunu bir kaba ekleyip güzelce karıştıralım. Bu karışım sayesinde etiketlerinizi tamamına olmasa da bir miktarını kolayca çıkartabilirsiniz. Fakat 1 – 2 kere yaparsanız hepsini çıkarmış olursunuz.

7-)Cif ve Margarin

Cif ve Margarin

En son yöntemlerden birisi de cif ve margarin yöntemi oluyor. Etiketin üzerine margarini sürelim ve 30 – 35 dakika kadar bekleyelim. Daha sonra bir miktar olacak şekilde fazla değil cif döküp mutfak telimizle ovma yapalım. Bu şekilde kolayca çıkmış olur.

Adım yeşim ve 32 yaşında evliyim 1 çocuk annesiyim. Evde boş kaldığım zamanlarda ek gelir olsun diye bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum. Gezmeyi çok severim ve en korktuğum hayvan ise yılandır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir