Yaş Maya Nasıl Saklanır?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Yaş Maya Nasıl Saklanır?

0

Yaş Maya Nasıl Saklanır?

Yaş maya biliyorsunuz ki genel olarak ev hanımları hamur işlerinde kullanmak için alırlar fakat aslında bakarsanız yaş mayanın kullanım alanı baya bir geniştir. İlk önce mayalar kendi içlerinde çeşitlilik göstermektedir. Bunlar ; ekşi , kuru , ve yaş mayadır. Yapılarına göre baktığımız zaman farklılık gösteren bir mayaların her biri ayrı kullanım alanları bulunmaktadır.

Yaş Maya Nasıl Saklanır

Bunun nedenini merak edenler varsa hemen açıklayalım. Çünkü her mayanın kendine göre bir tadı vardır. Şimdi diyelim kullanmak istediğiniz maya dışında farklı bir çeşitte olan mayayı kullandınız. Burada elde etmek istediğiniz ürün aynı olur fakat tadı farklı olur. Saymış olduğumuz mayalar içerisin de ise yaş maya diğerlerine göre en kısa zaman içerisin de bozulan mayalardan birisidir. Kuru maya çok uzun süre bozulmaz aynı şekilde ekşi maya da. Fakat doğru bir şekilde yaş maya saklama işlemi yapmazsanız o zaman bozulmalar meydana gelir. Yaş mayayı 2 farklı şekiller de saklayabilirsiniz ve vereceğimiz bilgiler sayesinde yaş mayanızı kolayca saklamış olacaksınız.

Yaş Maya Saklama Yöntemleri

1-)Buzdolabında Saklama

Yaş maya dediğimiz gibi kısa ömürlü olduğundan kesinlikle dışarıda kalması pek doğru değildir. Paketini açtıktan sonra üzerin de yazan son kullanma tarihe kadar rahat bir şekilde saklayabilirsiniz. Ama paketi daha açmadıysanız o zaman paketi güzelce kontrol edip daha sonra buzdolabına koyup saklayabilirsiniz. Yaş maya bozulmaya çok müsait bir besindir ve bu yüzden hava ile temasının kesinlikle olmaması gerekiyor. Hava ile temas ederse o zaman maya bozulmaya başlar.

Yaş mayanın bozulduğu zaten üzerinde renk değişimlerinden kolayca anlayabilirsiniz. Eğer yaş mayanızın herhangi bir yerinde açıklık gördüyseniz hemen önlem almanız gerekiyor. Mesela paketi delinmişse o zaman buzdolabı poşetine koyup daha sonra ağzını sıkıca bağlayıp saklayabilirsiniz. Bunu yapacağınız zaman da tüm havanın dışarıya çıktığından emin olmalısınız.

2-)Buzlukta Saklama

Genel olarak birçok kişi yaş mayanın buzlukta saklanmaması gerektiğini ve sakıncalı olduğunu söyler. Fakat buzlukta saklamanın sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Buzlukta önermemelerinin tek sebebi aşırı derece de soğuk ve uzun bir süre saklandığından dolayı alınmış olduğu tarihtekine kadar pek etkili olunmayacağından öyle denir.

Bu yüzden herhangi bir sakıncası yoktur ve gönül rahatlığı ile yaş mayanızı ister buzdolabından isterseniz de buzlukta rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir