Tahta Kurusunu Ne Öldürür ? Nasıl Yok Edilir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Tahta Kurusunu Ne Öldürür ? Nasıl Yok Edilir ?

0

Tahta Kurusunu Ne Öldürür ?

Tahtakurusu biliyorsunuz ki hem nemli hem de böyle karanlık olan yerler de yaşayan bir haşere böcek türleri arasında yer alır. Bu böcek türünün kendi içlerinde ise tam olarak 75 farklı çeşitleri bulunuyor. Adından da anlaşıldığı üzere tahta olan malzemelerin içlerinde yaşarlar ve o yerleri sömürürler. Tahtakuruları dışarıdan farklı şekiller de evlere sızar ve daha sonra evler de dolap içlerini , yatakların altlarını , komodinlerin arkalarını ve aynı zaman da duvar da oluşan çatlaklar da gibi yerler de rahatlıkla yaşamaktadırlar.

Tahta Kurusunu Ne Öldürür

Tahtakurularının üremesi ise diğer böcek türlerine göre daha hızlıdır. Bir gün içerisinde 3 ila 5 arasında bir yumurta bırakarak toplamda 300 civarı bir yumurta bırakmaktadırlar. Bu yüzden tahtakurularına olabildiğince dikkat edilmesi gerekiyor. Bu böcekler aynı karıncalara benzer fakat onlara göre hareket hızları daha hızlıdır. Hızlı bir şekilde hareket ettiklerinden dolayı yakalamak pek de mümkün olmuyor tabi. Bu yüzden tahtakurularını bazı yöntemler sayesinde kurtulmamız mümkün. Bu yöntemler buhar makinesi , vakumlu elektrik süpürgesi gibi araçlardır.

Tahtakurusu Yok Etme Yöntemleri

1-)Buhar Makinesi

Evinizde çok fazla tahtakuruları varsa ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız o zaman eviniz de buhar makinesi var işiniz kolay. Tahtakuruların yumurta bırakacağı ve saklanabileceği yerleri tespit ederek buhar makinesi uygulaması yapmanız gerekiyor. Makinenizin kullanım talimatlara uyarak tahtakurularından kolayca kurtulabilirsiniz. Fakat bu işlemi yapacaksanız evinizin ilaçlı olmaması gerekiyor veya daha önce ilaçlama yapmamış olmanız gerekmekte. İlaçlatılmış evlerde buhar makinesinin etkisi az olur.

2-)Vakumlu Elektrik Süpürgesi

Buhar makinesi yönteminden sonra yapabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisi de elektrik süpürgesi yöntemi oluyor. bu yöntem aslında bakarsanız buhar makinesi kadar güçlü değildir fakat her evde de buhar makinesi olmadığından mecburen elektrik süpürgesi yöntemini kullanmamız gerekiyor. Elektrik süpürgesinin çekim gücünün yüksekliğini doğru bir şekilde ayarlayarak tahtakurularından kolayca kurtulabilirsiniz.

Elektrikli süpürgeyi kullanacağınız zaman böceklerin hangi alanlar da saklanıyor onu tespit etmeniz gerekiyor. Şimdi tahtakuruları karanlık alanı tercih ettiklerinden dolayı o yerleri elektrik süpürgesi ile çekmelisiniz. Bu yöntemi kullanacağınız zaman eğer süpürgeniz torbalı ise o zaman mutlaka işiniz bitince torbasını değiştirin.

3-)Güneş Işığı

Güneş ışı yöntemi hem doğal hem de zahmetsiz olarak yapabileceğiniz yöntemlerden birisidir. Fakat bu yöntemi yapacağınız zaman eşyalarınızı güneş alabilecek bir yere çıkarmanız gerekiyor. Eşyalarınızı güneşe çıkardıktan sonra yıpranma olmaması için kesinlikle üzerine naylon kapatmalısınız. Bu şekilde eşyalarınız da tahtakuruları varsa hemen kaybolacaklardır ve gün boyu eşyalarınızı güneşte bırakınız.

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir