Bilgi Tüneli

Psikiyatrist Nasıl Olunur ? Maaşı Ne Kadar ?

Birçok insanın merak etmiş olduğu sorulardan birisi de Psikiyatrist nasıl olunur ? sorusu oluyor. Aslında bakarsanız bu meslek gerçekten prestijli bir meslektir ve gençler tarafından detaylı bir şekilde araştırılmaktadır.

Psikiyatrist Nasıl Olunur

Psikiyatrist Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

İlk olarak şunu söyleyelim arkadaşlar Psikiyatrist olarak görev yapmak istiyorsanız tıp fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Aynı zaman da ilaç yetkisi olduğundan dolayı ders olarak bu duruma bakacağımı zaman lise 4 döneminde sizin sayısal derslerinizin çok iyi olması sizin açınızdan çok iyi olacaktır. Çünkü sözel ile eşit ağırlıklı olan bölümlerden alacağınız derslerin üniversite sınavında tıp bölümünü kazanmak için pek yeterli olmayacaktır.

Peki Psikiyatrist olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir ? diye soracak olursanız hemen bunu da cevaplayalım. Kimya , Geometrik , Fizik ve Matematik gibi sayısal ağırlıklı olan derslerinizin iyi olması gerekmektedir.

Psikiyatri Bölümü

Psikolojik olarak rahatsızlığı bulunan hastaları ilaç yöntemi ila iyileştiren ve tedavi edildiği birime Psikiyatri denir. Aynı zaman da Psikiyatrist olmak için tıp fakültesinden sonra uzmanlık almak için ise 6 yıllık bir eğitimden sonra buna ek olarak TUS sınavına girerek bu bölümle ilgili belirlenen puanı aldığınız zaman ise Psikiyatri bölüm de uzmanlık alabilirsiniz.

Psikiyatri Kaç Yıl

Lisanslı olarak Psikiyatri olacaksanız kaç yıl olduğu sizin için son derece önemli olmaktadır. Bu eğitim arkadaşlar gerçekten çok zor bir süreçtir ve ilk olarak yukarıda da dediğimiz gibi tıp fakültesinde başarılı olmanız gerekiyor ve daha sonra 6 yıllık bir eğitim aldıktan sonra uzmanlık yapabiliyorsunuz. Peki tıp fakültesini tamamladım psikiyatrist olabilir miyim ? Maalesef Hayır.

Çünkü 6 yıllık bir eğitim aldıktan sonra TUS sınavına gireceksiniz ve bu sınavdan alacağınız yeterli puandan sonra 4 yıl daha psikiyatrist uzmanlığı eğitimi alacaksınız. Yani toplam olarak baktığımız da 10 yıllık bir eğitim almış olacaksınız.

Psikiyatrist Maaşı

Sıra geldi maaş konusuna. Psikiyatrist ne kadar maaş alıyor ? bu bölümü isteyen gençler tarafından son derece merak konusudur. Psikiyatrist maaşları arkadaşlar her yıl değişiklik göstermektedir ama bu döneme bakacağımız zaman maaşlar şu şekildedir ;

  • Yeni başladıysanız 6.000
  • Devlet hastanelerinde 6 ila 8 bin TL
  • Özel hastaneler de ise 7.500 TL ve üzeri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ