Laptop Fan Sesi Azaltma Programı [Asus, HP, Lenova] Güncel
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Laptop Fan Sesi Azaltma Programı [Asus, HP, Lenova] Güncel

0

Birçok kişinin karşılaşmış olduğu sorunlar arasında Laptop fan sesi yer alıyor. Eğer sizler de Asus , Hp veya Lenova gibi laptoplar kullanıyor ama fan sesinden artık rahatsız olmaya başladıysanız merak etmeyin vermiş olduğumuz adımları uygularsanız bunun üstesinden kolayca gelmiş olacaksınız. İlk olarak yapmanız gereken kullanmadığınız uygulamarı kapatın , hem yazılımsal hem de fiziksel temizlik yapın. Yeni bir soğutucu alabilirsiniz ve aynı zaman da BIOS güncellemesini yapmayı unutmayın.

Laptop Fan Sesi Azaltma Programı

Masaüstü bilgisayarlar laptoplara göre daha az tercih edilmektedir. Fakat performans olarak baktığımız zaman masaüstü bilgisayarlar daha iyi olduğunu söylemeliyiz.

Laptop Fan Sesi Azaltma: Adım Adım Anlatım

Hem masaüstü hem de laptoplarda uygulayacağınız bu adımlar sayesinde fan seslerini azaltabilirsiniz.

1- Bilgisayarınızı Düzenli Olarak Temizleyin

Termal macun yenilemesi mutlaka yapınız. Çünkü bilgisayarınız artık zamanla tozla kaplanmış bir yere dönüşüyor ve fan kısmında yer alan tozları temizleyin. Aynı zaman da termal macunu da yenilerseniz hem daha az ısınır hem de daha sessiz çalışır fanınız.

2- Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın

Bilgisayar da kullanmadığınız uygulamalar varsa onları kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için CTRL+ALT+DEL tuşlarına basarak görev yöneticisini açalım ve daha sonra işlemciyi neler zorluyorsa onları sonlandıralım. Bu şekilde yaparsanız bir nebze fan hızını azaltmış olursunuz.

3- Isınma ve Soğutucu Sorunsalını Halledin

Bir oyun açtığınız zaman eğer bilgisayarınız çok fazla ısınıyor ve ses yapıyorsa o zaman ekstra bir soğutucu almanız gerekiyor. Çünkü ısınma sorunu zamanla bilgisayarınıza zarar vermeye başlar ve ana kartı yakmaya kadar gidebilir. Bu yüzden yeni bir fan alarak bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

4- BIOS Güncellemeleri

En önemli konulardan birisi de BIOS güncellemesi oluyor. Her zaman kullanmış olduğunuz bilgisayarınızın BIOS güncellemesini kontrol edin. Bu şekilde yaparsanız hem performansta artış olur hem de fan sesini azaltırsınız.

5- Elektrik Süpürgesi İle Hava Üfleyin

Laptop’un altında ve yanlarında bulunan havalandırma deliklerini mutlaka sprey veya elektrikli süpürge ile hava üfleyiniz. Bunların haricin de laptopların altına konan bir soğutucu bulunmaktadır. Bunu da tercih edebilirsiniz.

6 – Fan Hızını Kontrol Edebileceğiniz Bir Program Kullanın

Fan hızlarını kontrol etmek son derece önemli konulardan birisidir. Fakat şöyle bir şey söylemek istiyoruz fan sesini azaltmak için eğer fan hızını azaltma yaparsanız bu bilgisayarınızın ömrünü azaltmış olursunuz. Bu yüzden bize kalırsa fan hızını kesinlikle düşürmeyin.

Fan hızını kontrol etmek için Windows kullanıyorsanız SpeedFan Macbook kullanıyorsanız da FanControl  programını tercih edebilirsiniz.

Not : Bu vermiş olduğumuz programları kullanırken kesinlikle dikkatli kullanın. Çünkü yanlış bir şey yaparsanız bilgisayarınıza ciddi anlamda zarar vermiş olursunuz. Her zaman ayarları dikkatli ve iyi yapmaya çalışın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir