Kefir Mayası Bozulur mu ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kefir Mayası Bozulur mu ?

0

Kefir mayası yapıldığı zaman eğer kullanılan malzemeler hijyenik değilse ve aynı zaman da doğru bir şekilde saklama yapılmadıysa o zaman çok kolay bir şekilde bozulabilmektedir. Kefir mayası özellikle hassas bir yapısı olmasından dolayı muhafaza ederken mutlaka daha dikkatli olmanız gerek.

Kefir Mayası Bozulur mu

Kefir Mayası Bozulur Mu?

Kefir insan vücudu için çok yararlı gıdalardan birisidir ve bu yüzden özellikle küçük yaşlardan itibaren mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Hem yapısı hem de tadı olarak genellikle ayranı andırır fakat kendine has bir tadı olmasından dolayı günümüzde herkes tarafından sık sık tüketilen içecekler arasında yerini alır.

Kefir mayasını eğer evinizde özenli bir şekilde muhafaza ederseniz hiçbir şekilde bozulma görülmez. Belli bir aralıklarla bozulup bozulmadığını kontrol edebilirsiniz. Peki bozulma nedenleri nelerdir ?

  • Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi kefiri yapacağınız zaman hem kullanacağınız ekipmanların hem de saklama kaplarının hijyenik olması çok önemlidir.
  • Kefir yapılacağı zaman çiğ sütten ya da marketlerden satılan hazır günlük sütlerden kesinlikle kullanmayınız. Çünkü bu sütler biliyorsunuz ki belli işlemlerden geçtiğinden dolayı diğer sütlere göre doğallığını azda olsa kaybeder. Siz her zaman taze olan inek sütünü tercih edin ve sütünüzü kaynatın.
  • Kefir mayası yapacağınız zaman en önemli etkenlerden birisi de çıplak elle kesinlikle müdahale etmeyiniz. Çünkü çıplak elle müdahale ederseniz kefir mayanız bozulur.

Kefir Mayasının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kefir mayası genel olarak kokusu hoş ve bembeyazdır. Eğer bozulduğunu anlamak istiyorsanız bu ikisine bakabilirsiniz. Bozulmuş olan kefir mayasın da sararmalar görülür , yapışkanlı olur ve rahatsız edici bir kokusu meydana gelir. Yani bu şekilde kefir mayasının bozulup bozulmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir