Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir ?

0

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir ?

Toprak güveçler günümüzde sık sık kullanılan tencere türlerinden birisidir. Fakat bazı durumlar da doğru şekilde korunmadığında veya çok fazla kullanım olduğunda ortaya bazı çatlaklıklar çıkmaya başlıyor. Şimdi bu çatlaklıkların boyutları farklı olduğundan dolayı sizler her çatlağı onarmanız mümkün değildir.

Toprak güveç biliyorsunuz ki topraktan elde edilerek yapılır yani kilden yapılıyor. Eski zamanlarda yaşayan insanlarımız bilir o zamanlar da tencere yerine güveçler kullanılıyordu. Şimdiler de ise mesela et yapılacağı zaman en çok tercih edilenler arasında toprak güveç yer alıyor. Güveçte yapılan her yemek normal bir tencereye oranla daha lezzetli ve güzel olmaktadır.

Toprak Güveç Çatlağı Nasıl Tamir Edilir

Toprak kaplı olan güveci sürekli olarak kullandığınızdan veya doğru bir şekil de muhafaza etmediğiniz durumlar da ortaya çatlamalar çıkabiliyor. Bu çatlamaları ise onarmazsak zamanla çatlamalar oluşmaya ve kullanılmaz hale geliyor. İlk olarak çatlağı onarma işlemi yapacağınız zaman çatlak nerede ve hangi boyutta bunu tespit etmemiz gerekiyor. Sizler çatlak görebilirsiniz ama güveç çok hassas bir yapı olduğundan bazı noktalarında da çatlak olacağından çok iyi kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer çatlak ince ve zor seçilebilen yapıda ise o zaman bu çatlağı sert ve şeffaf olan yapıştırıcı kullanarak onarabilirsiniz. Büyük ve geniş çatlaklar varsa bunları tamir etmekle uğraşmak yerine farklı alanlar da kullanım yapsanız daha mantıklı olur.

Bir diğer sorunlardan birisi de biliyorsunuz ki güvecin altında yani ateşin en çok temas ettiği yer zamanla kararmaya başlar ve kullanılamaz hale gelir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız o zaman güveci hiçbir şekilde kullanamazsınız. Yani küçük çatlamalar varsa evet onarılır fakat büyük çatlamalar varsa o zaman güveci daha güzel şeylerde kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Çatlamış Toprak Güveç Nasıl Değerlendirilir?

Kullanılamayan toprak güvecinizi çöpe atmak yerine daha güzel yerlerde değerlendirebilirsiniz. Şimdi sizlere birkaç yöntem vereceğiz ve bu yöntemler sayesinde çatlamış olan toprak güveçlerinizi daha iyi yerler de kullanabileceksiniz.

  • Toprak güvecinizi bir saksı olarak değerlendirebilirsiniz. Güveç büyük olduğundan dolayı saksı yaparsanız daha hoş bir görüntü ortaya çıkacaktır. Hem bu şekilde evinizi renklendireceksiniz hem de ev içerisinde yapacağınız bu sistem ile bahçe gibi kullanabileceksiniz.
  • Diğer alternatif yöntemlerden birisi de küçük malzemeleriniz varsa onları koymak için kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak bozuk paralarınızı , anahtarlıkları veya sanatla uğraşıyorsanız boyalarınızı koyarak kullanabilirsiniz.
  • Güveçte bulunan çatlak aşırı derece de büyük değilse o zaman içerisine yoğurtta koyabilirsiniz. Bu şekilde yoğurdunuzu doğru bir şekilde saklamış ve korumuş olursunuz.

Evet arkadaşlar en bilinen örneklerle nasıl değerlendirme yapılır bunu sizlerle paylaştık. Çatlamış olan güveçlerinizi tamir edemiyorsanız bu şekilde kullanabilirsiniz.

Toprak güveci değerlendirebileceğiniz yaratıcılığınıza da bağlı olarak bir çok alternatif yöntem mevcuttur. Biz size fikir oluşturması açısından birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir