İrmik Helvası Nasıl Saklanır ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

İrmik Helvası Nasıl Saklanır ?

0

İrmik Helvası Nasıl Saklanır ?

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ve özellikle İtalyan mutfaklarında sık sık kullanılan İrmik Helvası nasıl saklanır ? bugün bunu inceleyeceğiz. İrmik Türk mutfağında çok farklı alanlarda kullanılır. Yemek olsun veya tatlı olsun her alanda kullanılmaktadır. Özellikle düğünlerde , cenazelerde kesinlikle irmik helvası yapılır. Aynı zaman da irmik helvası lezzetli bir tatlılardan olduğundan dolayı çok tercih edilmektedir.

İrmik Helvası Nasıl Saklanır

Bunların yanı sıra irmiğin içerisinde yüksek oranda glüten vardır ve kalorisi yüksek bir besindir. Bu yüzden tatlı olarak dikkat edilmesi gereken tatlılardan birisidir. Özellikle saklama koşulları irmik helvası için son derece önemlidir. Helva tam da formunda olduğu zaman saklanması bir hayli zor olabiliyor tabi. Ama eğer doğru bir şekilde saklama yöntemleri uygularsanız o zaman hiçbir şekilde tadında değişiklikler olmaz ve uzun bir süre boyunca rahatlıkla saklayabilirsiniz. Bizler de bunun için sizlere bazı yöntemler sunduk. Uygulayacağınız bu yöntemler sayesinde irmik helvanızı rahatlıkla saklayabilirsiniz.

irmik helvası nasıl muhafaza edilir

İrmik Helvası Saklama Yöntemleri

1-)Dışarıda Saklama

İrmik helvası evlerde sıklıkla yapılır fakat bunların dışında en çok yapılan yer cenaze evleri ve düğün evleri oluyor. Malum böyle olunca yapılan irmik helvası da bir hayli fazla oluyor. Tabi böyle yerlere çok fazla insan geldiğinden dolayı bazı durumlarda irmik helvası hiç kalmıyor bile. Mesela bu tarz durumlar olduğu zaman irmik helvasının dışarıda kalması en doğru seçeneklerden birisidir. Fakat dışarıda kalacaksa bile güneş ışığından kesinlikle korumanız gerekiyor. Doğrudan irmik helvası alacağı güneş ışığından dolayı tadında bazı değişmeler olabilir. Aynı zaman da nemli ve rutubetli alanda da kalırsa yapısında bazı değişimler meydana gelebilir. Bu yüzden dışarıda saklama yapacağınız zaman hem serin hem de havadar bir odada saklama yapmanız gerekiyor. Toz almaması için de üzerini tülbentle örterseniz daha iyi olur.

2-)Buzdolabında Saklama

İrmik helvası yaptınız ve hemen tüketilmeyecekse o zaman tatlınızı buzdolabınızda rahatlıkla saklayabilirsiniz. 1 gün boyunca yukarıda da dediğimiz gibi uygun şartlarda dışarıda muhafaza edebilirsiniz. Fakat 3 veya 4 gün uzun bir süre saklamayı planlıyorsanız o zaman cam bir saklama kabına koyarak ve ağzı kapalı bir şekilde saklayabilirsiniz. Fakat hanımlar burada en önemli nokta ağzının çok iyi kapalı olması gerekiyor. Çünkü ağzı az bir şey açık dahi olsa tadında değişiklikler meydana gelir.

3-)Buzlukta Saklama

Yapmış olduğunuz irmik helvası tatlısı saklamanın bir diğer yolu ise buzluktur. Eğer 2 ve 3 günden fazla saklama yapacaksanız o zaman buzluk için uygun kaplara koyarak bu saklama kapları buzdolabı poşeti de olabilir hanımlar. Ağzını çok iyi bir şekilde kapatarak buzluğa koyabilirsiniz. Buzlukta isterseniz aylarca bile irmik helvasını saklayabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir