Keçeleşen Yün Nasıl Açılır ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Keçeleşen Yün Nasıl Açılır ?

0

Günlük yaşantımız da en çok kullanmış olduğumuz eşyalardan birisi de yünler oluyor. Özellikle yünler en çok kış aylarında daha çok tercih ediliyor. Aynı zaman da giyimde daha fazla kullanılan yünler kullanıma göre keçeleşmeler meydana gelebiliyor. Yünler için keçeleşme çok doğal bir durumdur ve bu yüzden çözümü de çok basittir aslında.

Sizlere vereceğimiz bu uygulamaları doğru bir şekilde yaparsanız eşyalarınız eskisi gibi olur. Yünler de keçeleşme meydana geldiği zaman ise eşyalar da ister istemez küçülmeler görülebilir. Bazı durumlar da ise keçeleşme olduğu zaman eskisi gibi eşya yumuşak olmaz. Şimdi hanımlar isterseniz keçeleşen yünleri nasıl eski haline getiririz onlara bakalım.

Keçeleşen Yün Nasıl Açılır

İçindekiler

1-Ütüleyerek Açma

Eşyanızdan biri keçeleşme olduysa o zaman yapabileceğimiz yöntemlerden birisi de ütü yöntemi oluyor. İlk olarak bu yöntemi uygulamadan önce keçeleşen yününüzü güzel bir şekilde yıkamanız önemlidir. Yünler biliyorsunuz doğal ürünlerdir ve bu yüzden kesinlikle çamaşır yumuşatıcısı ile çamaşır deterjanı gibi kimyasal olan maddelerle yıkamayınız.

Bu kimyasalları kullanırsanız o zaman eşyanızın yapısı zarar görür ve çok çabuk deforme olmaya başlar. Kimyasal maddeler kullanmak yerine çamaşır sodası ya da beyaz sabun bunlardan birisini tercih edebilirsiniz. Yıkama yaptıktan sonra dövme işlemi uygulamanız gerekiyor ve bunu ara ara döverek kurutun. Hem çorap hem de kazak gibi eşyalar dövülmez ve bu yüzden sererek kurutmak daha mantıklı olacaktır. Güzel bir şekilde temizledikten sonra kovanın içerisine koyun ve kovayı sıcak su ile doldurun. Eşyalarımızı bu kovaya koyduktan sonra yaklaşık olarak 5 dakika kadar kalsın.

5 dakika geçtikten sonra elinizle çekiştirip açın ve 5 dakika kadar daha bekleyin. Sonra fazla beklemeden suyunu akıtın ve bir temiz havlunun üzerine koyun. En son olarak güneşte kurutun ve kuruma işlemi de bittikten sonra ütünüzle ütüleyip dolabınıza koyabilirsiniz.

2-Buhar ile Açma

Diğer yapılacak yöntemlerden birisi de buhar ile açma yöntemi oluyor. Bu yöntemi yapmak için ise ilk olarak yünümüzü güzelce yıkayalım ve daha sonra kovanın içerisine sıcak su ile doldurup kumaşımızı bir süre bekletelim.

Sonra elimizle açma işlemi uygulayalım. Fakat bu işlemi yapacağınız zaman dikkatli olmamız son derece önemlidir. Çünkü yünler hassas olduklarından dolayı kuvvetli bir şekilde yaparsanız kumaşta bozulmalar görülebilir. Kovanın içerisine koymuş olduğumuz yünün beklemesi süresi bittikten sonra şekli bozulmayacak şekilde sıkalım ve daha sonra bir temiz olan çarşafın üzerine serelim. En son kumaşa ütü yapacağımız zaman ütünün kesinlikle kumaşa değmemesi gerekiyor. Sadece kumaşa yaklaştırın ve buhar özelliğini açarak ütüleyin. Bu şekilde keçelerden kurtulmuş olacaksınız.

Adım yeşim ve 32 yaşında evliyim 1 çocuk annesiyim. Evde boş kaldığım zamanlarda ek gelir olsun diye bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum. Gezmeyi çok severim ve en korktuğum hayvan ise yılandır.

Yazarın Profili