Bilgi Tüneli

İnstagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim ? 2023

İnstagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim ? 2023

Birçok insanın başına gelen sorunlar içerisin de İnstagram hesabının çalınması yer almaktadır. Bu son zamanlar da dolandırıcılar tarafından hesaplar kilitleniyor , şifreler sıfırlanıyor ve para kazanmak vaadi ile mesajlar atılıp insanları kandırmaya çalışıyorlar.

İnstagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim

İnstagram hesap çalma 2016 yılından itibaren her geçen yıl artmıştır ve dünya geneline baktığımız zaman da 1 milyondan fazla sosyal medya hesabının ele geçirdiğini belirtmek isteriz. Bir önceki yıla baktığımız zaman ise bu yıl içerisinde hesap çalınması 2 kat artmıştır.

Bir İnstagram hesabı saldırıya uğradığı zaman gerçekten büyük bir sıkıntıdır. Çünkü dolandırıcılar hesabınıza giriş yaptığı takdirde sizin her şeyinize ulaşmış oluyorlar. Kimlik bilgilerinden tutun arkadaşlarınıza ve ailenize kadar her bilgiyi toplayabiliyorlar.

Sizler de hesabınıza giriş yapamıyorsanız ya da saldırıya uğradıysanız o zaman aşağıda ki yöntemlerimizi adım adım uygulayın.

İşte Instagram Hesabınızın Hacklendiğini Nasıl Anlayacağınız

İnstagram hesabınızın saldırıya uğrayıp uğramadığınızı anlamak için kullanıcı adınız ile şifrenizin kullanılmamasıdır. Eğer bu size oluyorsa maalesef ki hesabınız çalınmıştır.

İstemediğiniz bir şifre sıfırlama e-postası aldınız

İstemediğiniz bir halde size eğer parola sıfırlama ve e-posta alırsanız bu büyük ihtimalle başka birisi sizin hesabınıza giriş yapmaya çalışması anlamına gelir. Daha kötüsü ise e-posta adresinizi hacklemiş bile olabilirler. Bu e-postalara mutlaka bakın ve kesinlikle görmezden gelmeyin. Tüm hesaplarınızın güvenli ve güncel olduğundan ise emin olun.

Hatta her yerde kullanılan Google Authenticator gibi kimlik doğrulayıcılarını da mutlaka kullanın.

Hesap e-postanız değişti

İnstagram üzerinden size e-postanız değişti gibi bir mail alırsanız buda büyük ihtimalle hesabınız o an saldırı altında anlamına gelmektedir. Bu nokta da arkadaşlar zaten hesabınız hacklenmiş olacak ve tekrar giriş yapmak istediğiniz de İnstagram şifrenizi değiştirmenize engel olacaktır.

Bu gibi durum da ise e-posta hesabınızda herhangi bir değişiklik asla yapmayın ve reddedin. Size çünkü onaylama gelecektir bu siz misiniz diye ? Buna evet derseniz dolandırıcının eline koz vermiş olacaksınız. Ama ben değilim derseniz o zaman hesabınız direkt olarak kapatılır ve güvence altına alınır.

“Şüpheli giriş denemesi” uyarısı alıyorsunuz 

Dolandırıcı başka bir yerden giriş yaptığı zaman da İnstagram bu durumu şüpheli giriş denemesi olarka algılar. Bunu yapmak istiyorsanız ilk olarak şu adımları uygulayın ;Profil > Ayarlar > Güvenlik > Giriş Etkinliği’ne gidin.

Giriş etkinliği sayesinde hesabınıza en son nerelerden giriş yapılmış bunları gösterecektir. Eğer tanıdık olmayan konumlar görürseniz “Bu Ben Değildim”e basın Bu şekilde yaptığınız taktir de İnstagram o cihazlardan çıkış yapar. Ara Ara bu etkinliği kesinlikle kontrol edin.

İnstagram hesabınızın çalınmaması için mutlaka güçlü bir şifre kullanın ve 2 aşamalı olan güvenlik sistemini de mutlaka kullanın. Eğer siz güçsüz şifre kullanır ve aynı zaman da 2 aşamalı güvenlik yoksa zaten hesabınızın hacklenmesi çok basit olacaktır. Bu yüzden hesabınızı güven altına alın. Hiçbir şey yapamazsanız da İnstagram destek ekibi ile irtibata girip bu durumu çözmeye çalışabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ