Facebook Arkadaş Gizleme Nasıl Yapılır ? 2024
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Facebook Arkadaş Gizleme Nasıl Yapılır ? 2024

Facebook, dünyadaki herkesin herkesle iletişim halinde kalmasını sağlayan bir sosyal ağdır. Kişiler arkadaş listelerine bölünmüştür ve normalde diğer tüm kişiler tarafından görülebilir. Bu, örneğin listede birbirini sevmeyen arkadaşlarınız varsa veya ilgili kişiler herkese açıksa ve reklam şirketleri verilerden yararlanıyorsa, bu bazen sorunlara yol açabilir. Ancak birkaç adımda Facebook’ta arkadaşlarınızı gizleyebilirsiniz. Birçokları için günlük Facebook ziyareti vazgeçilmezdir, sonuçta kendi arkadaşlarının çoğu sadece bir tık ötededir. Varsayılan ayarlara dokunmazsanız, sosyal ağda sağladığınız bilgilerin neredeyse tamamı herkes tarafından görülebilir. Kural olarak, bu nedenle, arkadaş listenizi zararlı olabilecek kişilerden gizlemeniz önerilir. Facebook’ta arkadaşlarınızı nasıl gizleyeceğinizi öğrenin.

Varsayılan olarak, tüm Facebook arkadaşlarınız, tüm arkadaş listenizi görebilir. Ama bunu istemiyorsanız arkadaşlarınızı meraklı gözlerden saklayabilirsiniz. Bunun için hangi ayarları yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini size göstereceğiz. Sosyal ağda kimlerle iletişim kurduğunuzu herkes görmemesi için Facebook’ta arkadaşlarınız gizlenebilir. Bu ayarı nerede bulacağınızı ve arkadaşlarınızı kimlerin görebileceğini nasıl özelleştireceğinizi kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz. Facebook arkadaş gizleme işlemi kolay bir şekilde nasıl yapılır? Facebook arkadaşları gizleme 2022 yılı için güncel tüm detaylar bu makalemizde yer alacak.

Facebook Arkadaş Gizleme Nasıl Yapılır

Gizli arkadaş listesi ile örneğin hoş olmayan konuşmaları engellersiniz. Ayrıca sosyal ağdaki herkes tarafından bulunmak istemeyebilecek kişilerinizi de korursunuz.

Uygulamada arkadaş listesini gizle

Arkadaş listesi ayarları cep telefonunda iyi bir şekilde gizlenmiştir. Android telefonunuzda veya iPhone’unuzda Facebook uygulamasını kullanarak arkadaş listesini nasıl gizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Facebook uygulamasını açın.
 • Ayarlar menüsünü açmak için üç çubuğa dokunun.
 • Ayarlar ve gizlilik bölümünü seçin.
 • Bir bakışta gizlilik düğmesine dokunun.
 • Gizlilik bölümünde, Daha fazla gizlilik ayarı gör’e dokunun.
 • Nasıl bulunur ve iletişim kurulur bölümüne ilerleyin.
 • Burada, Arkadaş listenizi kimler görebilir? seçeneğine dokunun.
 • Bir sonraki pencerede Facebook arkadaşlarınızın görünürlüğünü ayarlarsınız.

Facebook uygulamasında arkadaşlar için ayarlar

Çeşitli ayar seçeneklerine sahipsiniz:

 • Yalnızca herkese açık seçeneğiyle, arkadaş listeniz herkes tarafından görülebilir. Profilinizdeki bilgileri görmek için kullanıcıların Facebook’ta oturum açmaları bile gerekmez. Facebook ta arkadaş gizleme işlemi için en yanlış seçenek budur.
 • Arkadaşlar ‘ı seçerseniz, kiminle arkadaş olduğunuzu yalnızca kişileriniz görür.
 • Belirli arkadaşlar hariç tutulabilir veya sadece arkadaş listenizi görebilecek belirli bir grup belirtilebilir.
 • Bilgileri hiç paylaşmak istemiyorsanız, Yalnızca ben ‘i seçin. Bu ayarla, kişileriniz ortak arkadaşları görmeye devam edecek.
 • Bireysel arkadaşlar gizlenemez.

Bilgileri paylaşırsanız, ilgili çevre arkadaş listenizi görür ve yeni bir arkadaşınız olduğunda kendi zaman tünelinde de bilgilendirilebilir. Bu mesajın görüntülenmesi engellenemez. Başkalarının yeni bir arkadaştan haberdar olmasını engellemek istiyorsanız, arkadaş daveti kabul edildikten sonra mesajı zaman tünelinizden silmelisiniz.

Arkadaşların görünür olup olmadığı, ilgili kişilerin ayarlarına da bağlıdır. Bu sayede arkadaşlar, onların başkalarına gösterilmesini engelleyebilir.

Tarayıcıda Arkadaş Gizleme

 • Tarayıcıda Facebook’u açın ve üst kısımdaki profilinize tıklayın.
 • Profil sayfanızda, kapak fotoğrafının altındaki ” Arkadaşlar ” bölümüne gidin.
 • Arkadaş listesinin sağ üstünde, kurşun kalem simgesini (yeni Facebook temasında üç nokta) tıklayın ve ardından ” Gizliliği Düzenle “yi tıklayın.
 • ” Arkadaş listenizi kimler görebilir? ” seçeneğinin yanındaki seçenekleri açın ve arkadaşlarınızı sizden başka kimsenin görmesini gerçekten istemiyorsanız ” Yalnızca ben ” seçeneğini seçin. Alternatif olarak, arkadaş listesini tam olarak kimlerin görebileceğini belirtmek için ” Özel ” seçeneğini kullanabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir