Bilgi Tüneli

Islatılmış Yeşil Mercimek Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer ?

Yeşil mercimek diğer bakliyat türlerine göre daha çabuk pişer fakat eğer bunu düdüklü tencere de yaparsanız süreyi daha da çok kısaltmış olursunuz. Fakat genel olarak en çok merak edilen sorulardan birisi de ıslatılmış olan yeşil mercimeğin düdüklü de kaç dakika da pişmesi konusu oluyor. Bizde bu konu hakkında araştırma yaptık ve edinmiş olduğumuz bilgileri de sizlerle paylaştık.

Islatılmış Yeşil Mercimek Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer

Islatılmış Yeşil Mercimek Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?

Yeşil mercimeği ıslattığınız zaman ve düdüklüde yaptığınız da çok kısa süre içerisin de pişmektedir. Ama tabi bu ıslatma süresine baktığımız zaman birçok kişinin kafası karışmaktadır. Bunun nedeni ise geceden ıslatılarak bekletilen yeşil mercimeğin sonrasında filizlenmesidir. Bu yüzden birçok kişi yeşil mercimeği ıslatmadan direkt olarak pişirmektedir.

İlk olarak yeşil mercimeğinizi ıslatın ve arkasından kuru fasulye de yaptığınız gibi geceden değil gün içerisin de 3 veya 10 saat suda bekletiniz. Yani burada ki amaç yeşil mercimeğin yumuşamasını sağlamaktır.

Yeşil mercimeği ıslattığınız zaman normal bir tencere de yapsanız bile hem pişme hem de kıvamını alma süresi yaklaşık olarak 1 veya 1.5 saat olmaktadır. Ama düdüklü de yaparsanız bu süre baya kısalır 30 dakika içerisin de yeşil mercimeği pişirmiş olursunuz.

Yeşil Mercimek Yemeğinin Püf Noktaları

  • Yeşil mercimeği ıslatmadan direkt olarak pişirirseniz bu sizin çok vaktinizi alacaktır. Bunun için en azından birkaç saat suda bekletirseniz sizin için daha iyi olacaktır.
  • Yeşil mercimek alacağınız zaman taze olmasına dikkat ediniz. Örnek verecek olursak marketlerden alacaksanız mutlaka son kullanma tarihine bakınız. Açık alacaksanız da yeşil mercimeğin yapısına bakarak ona göre alabilirsiniz. Yoksa taze almazsanız pişmesi de ona göre uzun olur ve küçük sorunlar yaşarsınız.
  • En son olarak şunu belirtmek isteriz ki yeşil mercimeğin yapısından dolayı piştikçe kabuğunu atan bakliyatlardan birisidir. Kimse çirkin görüntü istemez değil mi ? Yeşil mercimeği pişireceğiniz zaman içerisine birkaç damla limon damlatın ve bu şekilde yaptığınız için dağılmasını da önlemiş olacaksınız. Fakat aynı şekilde tuz ve sirkeyi de tercih edebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ