Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar ?

0

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar ?

Mutfaklarda sürekli olarak kullanılan ve olmazsa olmazı gıdalar arasında yer alan yumurta kokusu nasıl çıkar ? bugün bunu inceleyeceğiz. Yumurta , biliyorsunuz ki protein bakımından da çok zengin besindir ve herkes tarafından da çok tercih ediliyor. Özellikle Türk mutfağında böreklerde , keklerde veya kurabiye gibi şeyler yapılacağı zaman hep yumurta kullanılır. Bu kadar çok geniş kullanım alanı olmasına rağmen tabiki de bazı yönleri sevilmiyor. Özellikle yumurta hiç sevmeyen kişiler yumurta kokusundan nefret eder.

Yumurta Kokusu Nasıl Çıkar

Eğer yumurta doğru yöntemlerle pişirilmezse o zaman eve yumurta sinmeye başlar ve buda ister istemez can sıkıcı bir durum haline gelir. Bunların yanı sıra hem tüketim sıklığı hem de ortam koşulları da yumurtanın kokusu için bir etkendir. Peki eve sinen yumurta kokusunu hangi yöntemlerle çıkartabiliriz.

Yumurta Kokusunu Giderme Yöntemleri

1-)Fazla Pişirmeme Yöntemi

Yumurta kokusunu önlemek istiyorsanız o zaman ilk yapmanız gereken iş doğru bir şekilde pişirmeniz gerekiyor. Eğer yumurtayı haddinden fazla pişirirseniz o zaman ortaya ister istemez kokular çıkmaya başlar. Ne kadar çok pişirmek demek kokunun da o kadar çok artması demektir. Eğer haşlama yapacaksanız o zaman da ateşe koymak yerine kaynar bir suyun içerisine koyup o şekilde bekletip yaparsanız daha mantıklı olacaktır.

2-)Soğuk Su Yöntemi

Yumurta kokusunda yapılabilecek diğer yöntem ise soğuk su yöntemi oluyor. Çünkü soğuk olan bir su yumurtanın üzerindeki etkisi çok büyüktür. Pişirmiş olduğunuz yumurtayı soğuk suyun altına koyarak bu şekilde kokusundan da kurtulmuş olursunuz.

3-)Karbonat Yöntemi

Her mutfakta kesinlikle karbonat vardır ve bu karbonat birçok şeyde kullanılmaktadır. Kullanım alanı da oldukça geniş olduğundan dolayı yumurta kokusunu çıkarmada da birebirdir. Bu yöntemi yapmak için ilk olarak yumurta kokan odayı kapatın. Sonra tüm pencereleri açın ve odanın her köşesine birer kase yerleştirin. Tabi bu kaselerin içerisin de karbonat olacak. Yumurta kokusu ne kadar çok fazla ise o kadar ekleme yapabilirsiniz. Karbonatın içerisin de emme özelliği vardır ve bu yüzden odaya sinen kokuları içine çeker ve bu şekilde yumurta kokusundan da kurtulmuş olursunuz.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir