Yeşim Taşı Nedir ? Yeşim Taşı Nasıl Oluşur Yeşim Taşı Faydaları Ve Özellikleri
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Yeşim Taşı Nedir ? Yeşim Taşı Nasıl Oluşur Yeşim Taşı Faydaları Ve Özellikleri

0

Doğada en çok bulunan ve özellikle yüzyıllardan bu zamanlara kadar hem heykel hem de biblo gibi süsmelerde kullanılan yeşim taşının ne olduğuna , nasıl oluştuğuna ve faydaları nelerdir ? bunlara bakacağız. İlk olarak şunu belirtmek istiyorum Yeşim taşının bir diğer adı Nefrittir ve halk arasında ise mutluluk taşı olarak bilinir. Şimdi son zamanlar da yeşim taşı masajları bir hayli arttı diyebiliriz ve insan sağlığına da çok iyi geldiği bilindiği üzere herkes tarafından eskisine göre daha çok tercih edilmeye başlandı.

Yeşim Taşı Nedir

Eskiden sadece biblo ve heykellerde kullanılan yeşim taşı şimdiler de takı olarak da tercih ediliyor. Yeşim taşı aynı zaman da eski zamanlar da Çin imparatorları için çok önemliydi ve kim yanında taşırsa şans getirdiğine inanılıyordu. Yeşim taşı genel olarak rengi yeşildir fakat bunun sarı , kırmızı ve kahverengi gibi renkleri de bulunmaktadır.

YEŞİM TAŞI NEDİR ?

Hem dayanıklı hem de çok güzel bir görünüme sahip olan yeşim taşı günümüzde en çok tercih edilen taşlardan birisi haline geldi. Yeşim taşı halk arasında mutluluk taşı olarak bilinmektedir ve bir diğer adı ise nefrit olmaktadır. Yeşim taşı biblo ve heykellerin dışında takı olarak da çok tercih edilmektedir. Renk olarak ise yeşil rengin dışında ; sarı , kahverengi ve kırmızı gibi renkleri de vardır.

yeşim taşı özellikleri

YEŞİM TAŞI NASIL OLUŞUR ?

Yeşim taşı özellikle Çin kültürün de çok önemli bir yere sahiptir ve özellikle zengin yataklarında kesinlikle yeşim taşı bulunur. Hem peru hem de meksika ülkelerinde ise yeşim taşı çok zengindir ve birden fazla kültürel anlamları vardır. Ama genel olarak bakarsan hem şans hem de insana mutluluk getirdiğine inanılmaktadır.

yeşim taşı faydaları

YEŞİM TAŞININ ÖZELLİKLERİ

En çok merak edilen sorulardan birisi de yeşim taşının özellikleri oluyor. Aslında bakarsanız yeşim taşının birden fazla özelliği bulunuyor. Çok değerli olan bu taş aynı zaman da takı yapımında çok fazla tercih edilmektedir. Yeşim taşının bir diğer çeşidinin adı Jadeit’tir ve çok nadir bulunan ve değerli taşlardan birisidir. Bu taş genel olarak lüks mücevher yapımında kullanılır.

YEŞİM TAŞININ FAYDALARI

  • Yeşim taşının en belirgin faydaları arasında insana hem mutluluk hem de şans getirildiği düşünülür. Aynı zaman da hem bilezik , hem kolye hem de küpe olarak kullanılır.
  • Ülkemizde ise bu yeşim taşı insanlara bereket ve bolluk getirildiğine inanılmaktadır. İnsanları aynı zaman da kötü şeylerden koruduğuna inanılıyor.
  • Küçük çocuklar mesela korktukları zaman eğer yanlarında yeşim taşı varsa onu bu korkulardan koruyacağına inanılıyor.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir