Tığ İşi Yemeni Oyaları 2022
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

Tığ İşi Yemeni Oyaları 2022

0

Anadolu kadınları tarafından çok eski zamanlardan beri süregelen yemeni süsleme işlemi adeta bir sanat halini aldı. Sanat diyoruz çünkü öyle zarafetle süslenmiş yemeniler ile karşı karşıya geliyoruz ki bu emeği ve işçiliği anlatacak başka kelime bulmakta zorlanıyoruz.

2022 Tığ İşi Yemeni Oyaları

İlk bakışta başörtülerinin kenarına yapılan küçük motifler gibi görünse de emek emek işlenen bu oyalar aynı zamanda bir geleneğin sürdürülmesi anlamına da geliyor. Çok uzun yıllardır kullanılan motiflerin yanı sıra bu modellere her yıl bir yenisi ekleniyor.

Tığ İşi Yemeni Oyaları

Yeni eklenen yemeni oya örnekleri her ne kadar öncekilerden küçük izler taşısa da biraz hayal gücü ile yepyeni modeller oluşturmak mümkün. Farklı renk kombinasyonları, deneme yanılma yöntemiyle bulunan çicek modelleri ve geometrik şekiller en çok tercih edilen oya örnekleri arasında yer alıyor.

Her zaman yenilik ve farklılık yarayan hanımlar maharetlerini sergileyerek yeni yemeni oya çeşitleri geliştirme üzerinde yoğun mesailer harcıyor. Ama sonuçlar her zaman mükemmel, çünkü içerisinde el emeği bulunuyor.

basit Tığ İşi Yemeni Oyaları

Özellikle son zamanlarda sıklıkla kullanılan en güzel yemeni oya modelleri incelendiğinde çiçekli ve boncuklu modellerin tercih edildiğini görüyoruz. Her zaman şık ve gösterişli duran bu modellerin yanı sıra mevlüt ve cenazelerde kullanılacak motiflerin daha sade ve gösterişsiz olmasını öneriyoruz. Hatta tek sıra ya da küçük geometrik detaylarla işlenmiş bu yemenilerin tek renk olarak hazırlanması da sıklıkla karşılaştığımız bir durum.

çeyizlik Tığ İşi Yemeni Oyaları
değişik Tığ İşi Yemeni Oyaları
desenli Tığ İşi Yemeni Oyaları
en güzel Tığ İşi Yemeni Oyaları
farklı Tığ İşi Yemeni Oyaları
harika Tığ İşi Yemeni Oyaları
Tığ İşi Yemeni Oyaları 2022
Tığ İşi Yemeni Oyaları 2023
Tığ İşi Yemeni Oyaları basit
Tığ İşi Yemeni Oyaları çeyizlik
Tığ İşi Yemeni Oyaları modelleri
Tığ İşi Yemeni Oyaları örnekleri
Tığ İşi Yemeni Oyaları
yeni Tığ İşi Yemeni Oyaları
yepyeni Tığ İşi Yemeni Oyaları

Adım Erman ve 23 yaşındayım. Açıktan hem üniversite okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum. Kitap okumayı aşırı çok severim ve arkadaşlarımla bir şeyler yapmaya bayılırım.

Yazarın Profili