Taşıt Kredisi Nasıl Alınır ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır ?

0

Araba sahibi olmak isteyen kişilere verilen ve her türlü taşıt için alınabilen krediye Taşıt kredisi denmektedir. Biliyorsunuz ki günümüzde her kişi araç sahibi olmak istiyor ve şuanda arabalar gerçekten aşırı derece de pahalı olmasından dolayı insanlar nakit bulamadığından çareyi Taşıt kredisin de buluyorlar.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır

Özellikle son zamanlar da ÖTV’de yapılan bazı değişikliklerden dolayı taşıt kredilerine de olan ilgiler çok artmaya başladı diyebiliriz. Hatta her geçen gün de bu artmaya devam ediyor. Araba sahibi olmak isteyenler bu gibi durumlar da nasıl yol izlemeleri gerek ? bankalar taşıt kredisi vermek için vatandaşlardan ne gibi belgeler istiyor ? hepsine sıra sıra bakacağız.

İlk olarak arkadaşlar taşıt kredisi alabilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Aynı zaman da diğer krediler de olduğu gibi bunda da gelirinizin olması ve SGK kayıtlı olması gerekmektedir. Özellikle kredi notunuzun da yeterli seviye de olması çok önemlidir. Eğer kredi notunuz çok düşük ise o zaman hiçbir banka size kredi vermez.

İkinci el taşıt kredisin de ise dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de alacağınız aracın yaş sınırı oluyor. Tabi bu yaş sınırı her bankaya göre değişiklik gösterir. Fakat genel olarak 8 yaşına kadar olan araçlara daha kolay vermektedir.

Diğer nokta ise taşıt kredisi alacağınız zaman kredilendirme oranı da burada önemli noktalardan birisidir. Kredilendirme oranı ise her zaman aracın satış bedeli üzerinden yapılmaktadır. İkinci el olan araçlar da ise kasko değeri üzerinden yapılır.

Taşıt kredisi çektiğiniz zaman aylık ödemelerinizi mutlaka düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Çünkü banka size kredi verdiği zaman satın alınan araca ipotek koyar ve siz eğer borcu ödemezseniz o zaman haciz eder ve sizler de hiçbir şekilde hak talep edemezsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

İlginizi Çekebilir