Sebze Doğrama Şekilleri Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Sebze Doğrama Şekilleri Nelerdir ?

0

Sebze Doğrama Şekilleri Nelerdir ?

Kadınlar yemek yapacağı zaman en çok zorlandıkları konu sebzeleri nasıl doğrasam konusu oluyor ? Çünkü birden fazla sebze doğrama şekilleri vardır ve burada en önemli konu ise kendinize en uygun olanı seçip onu yapmanızdır. Fakat şöyle bir durum da sebze doğrama şekillerinde yemeğin iyi pişmesi de çok önemlidir. Bizler de şefler içerisinde en çok kullanılan sebze doğrama çeşitlerini sizlerle paylaştık.

Sebze Doğrama Şekilleri Nelerdir

Sebzeler genel olarak neme ve metale karşı çok dayanıksız olurlar. Böyle olunca hem lezzetlerinde hem de besin değerlerinde ise olumsuzluklar oluşmaya başlar. Mutfaklarda kullanmış olduğunuz sebzeleri ve yiyecekleri farklı yöntemler uygulayarak doğrama yapabilirsiniz. Doğrama çeşitlerini uygulayacağınız zaman bu yemekler de ve salata çeşitlerinde farklılık göstermektedir. Şimdi sizlerle paylaşacağımız doğrama çeşitlerinin hepsi de şefler tarafından en çok kullanılan yöntemlerdir.

SEBZE DOĞRAMA ÇEŞİTLERİ 

FARE DİŞİ TEKNİĞİ (BRUNUAZ) 

Arkadaşlar hem sebzelerinizi hem de yiyeceklerinizi Burunuaz yöntemi ile çok kolay bir şekilde doğramanız mümkündür. Hatta bu yöntem genel olarak et yemeklerinde , salatalar da ve sebze yemeklerinde daha çok tercih edilmektedir. Sebzelerinizi doğrayacağınız zaman ise hepsini aynı boyutta olmasına dikkat edin.

FARE DİŞİ TEKNİĞİ (BRUNUAZ)

JÜLYEN

Şefler arasında en çok tercih edilen doğrama çeşitlerinden birisi de Jülyen yöntemidir. Bu doğrama şekli genel olarak uzun şeritler halinde doğranır ve kibrit çöpü kadar ince olmaktadır. Zaten resimde de gördüğünüz gibi ince bir şekilde kesme yapabilirsiniz. Bu yöntemi tüm sebzeler de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

YARIM AY (PİYAZ) DOĞRAMA

Yarım Ay şeklinde yapılan bu doğrama yöntemi mutfaklarda en çok kullanılan doğrama çeşitlerinden birisidir. Örnek verecek olursak soğanı kesecekseniz ilk olarak soğanı ikiye bölün ve daha sonra düz olan tarafını tahtanın üzerine koyup yanlardan kesin.

YARIM AY (PİYAZ) DOĞRAMA

KÜP DOĞRAMA 

Küp doğrama yöntemi genel olarak sulu yemeklerde , çorbalarda ve börek yaparken en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Resimde de gördüğünüz gibi sebzeleri ince ve uzun bir şekilde doğramanız gerekiyor. Daha sonra çubuk şekline gelecektir.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir