Pencereden Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır ? Pimapen Üzerinden Boya Lekeleri Nasıl Temizlenir ?
 1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Pencereden Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır ? Pimapen Üzerinden Boya Lekeleri Nasıl Temizlenir ?

0

Pencereden Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Belli bir zaman içerisinde cam üstünde lekelenmeler meydana gelmeye başlıyor ve buda bizi ister istemez zamanla rahatsız etmeye başlıyor değil mi ? Aslında bakarsanız pencereler de oluşan bu lekelerden kurtulmak sandığınız kadar çok zor değil. Şimdi sağlığımız için bu pencere de meydana gelen boya lekelerinden kurtulmak için kimyasallar kullanmak yerine evde yapacağımız doğal yöntemler sayesinde kurtulabiliriz.

Pencereden Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır

Netten kısa araştırma yaptım ve pencerelerde oluşan boya lekelerini çıkarmak hakkında bilgiler toplayıp sizlerle paylaştım. Ev boyarken ister istemez bazı durumlar da camlara ya da cam kenarlarına boya lekeleri bulaşır ve bunları çıkarmak da gerçekten bir hayli zor oluyor. Eğer camlara bulaşan bu boya lekelerini çıkartmak için püf noktalar bilmiyorsanız o zaman çıkartmak gerçekten yorucu olabiliyor. Ayrıca uygulayacağınız yanlış yöntemlerden dolayı da pimapenlerin görünümüne ciddi anlamda zararlar verebilirsiniz. Bunun için camlara bulaşan boya lekelerini çıkarmak için sizlere vereceğimiz bazı detayları çok iyi bilmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Pencereye bulaşan boya lekesi eğer kalın bir tabaka boya ise ve kurumuşsa o zaman tek yapmanız gereken yöntem kazıma yöntemidir. Kazıma yapacağınız zaman ise maket bıçağı kullanarak kazıma yapabilirsiniz.

PENCERELERDE OLUŞAN BOYA LEKESİ NASIL TEMİZLENİR ?

Malzemeler:

 • Maket bıçağı,
 • Temiz bir bez,
 • Bulaşık deterjanı,
 • Sıcak su,
 • Çizmeyen bulaşık teli, 

Kullanacağınız maket bıçağı ile bulaşan boya lekelerin hepsini kazıyın.

Sonra sıcak suyun içerisine bulaşık deterjanı ekleyelim.

En son olarak bütün leke olan yerleri ise elimize alacağımız temiz bir bez yardımı ve deterjan karışımımız su ile güzelce silme işlemi yapalım.

Bu şekilde çıkartma işlemi yapalım eğer leke gerçekten çok inatçı ve çıkmıyorsa zarar vermeyecek şekilde bulaşık teliyle hafifçe ovalama yapalım.

pencerelerdeki boya lekesi nasıl çıkar
 • Tiner: İnatçı olan lekeleri çıkartmanın bir diğer yolu ise Tiner’dir. Tiner , herkes bilir boya çıkarmada çok iyi kimyasallardan birisidir. Özellikle pencerelerde bulunan boyaları anında hızlı bir şekilde çıkarır. İlk olarak bir bezin üzerine az miktarda tiner koyun ve lekeyi bu şekilde silin. Farkı göreceksiniz ki hemen çıkaracak.
tiner ile boya lekelerini çıkarma
 • Arap sabunu: Leke çıkarmada en iyi yöntemlerden birisi de Arap Sabunudur. Genel olarak kadınlar ev temizleme yaparken de evin birçok alanında Arap sabununu kullanırlar. Sizler de Arap sabunu ile camlarınıza bulaşan lekeleri kolayca çıkartabilirsiniz. Arap sabununu su ile karıştıralım ve daha sonra bulaşık süngeri ile lekeli olan bölgeleri temizleyelim.
 • Aseton: Aseton biliyorsunuz ki kızlar tırnaklarına sürmüş oldukları ojeleri çıkarmak için kullanırlar ve bazı durumlar da yağlı boyalarda da kullanılmaktadır. İşte asetonu bulaşık süngerine döküp boyalı olan yere temas ederek lekelerden kurtulabilirsiniz.

DOĞAL YÖNTEMLER

 • Çamaşır Deterjanı ve Soda: Kimyasal yöntemleri tercih etmeyecekseniz o zaman evde doğal bir yöntem olan çamaşır deterjanı ve soda ile lekeden kolayca kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir kabın içerisine çamaşır deterjanı ile soda koyup karıştırın. Daha sonra macun kıvamına geldiği zaman biraz su eklemesi yapın. Bu şekilde camların yüzeyine sürün ve yaklaşık olarak 45 – 50 dakika kadar bekletin. En son olarak nemli bir bulaşık süngeri ile tüm yüzeyleri silin.
doğal yöntemlerle cam temizliği

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir