Bilgi Tüneli

Özel Plaka Sorgulama 2022 EGM Boş Plaka Sorgulama

Özel Plaka Sorgulama

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan birisi de özel plaka sorgulama işlemi oluyor. Arkadaşlar eğer aracınızı değiştirecekseniz , özel plaka almak istiyorsanız ya da plakanızı değiştirecekseniz o zaman aşağıda vermiş olduğunuz yöntemler sayesinde plakanın boşta olup olmadığını rahatlıkla öğrenmeniz mümkündür.

 • Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Trafik Tescil Şube Müdürlükleri
 • SMS
 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi
 • E-devlet Sistemi İle Plaka Sorgulama

Eğer sizler özel bir plaka alacaksanız o zaman EGM’de yapacağınız sorgulama da il ve ilçeler için farklı sonuçlar verebilir. Bunun yanı sıra bazı harflerin birleşimi ile beraber özel plaka alacaksanız o zaman da yazının en sonundaki başlıkları okumanız gerekiyor.

Özel Plaka Sorgulama

Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Boş bir plaka sorgulama yapmak istiyorsanız yukarıda sizlerle paylaşmış olduğumuz 4 tane seçenekten birisini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Almış olduğunuz arabanıza güzel bir plaka koymak istiyorsanız o zaman hemen sorgulama yapabilirsiniz.

İkinci elden alınan arabalar için aslında boş plaka sorgulama işlemi daha fazla yapılıyor. Çünkü araç alındığı zaman plaka zaten oluyor fakat birçok kişi onu kullanmak istemiyor kendi isteğine göre bir plaka oluşturmak istiyor.

Sıfır bir araç alacağınız zaman ise bayi burada size plaka konusunda yardımcı oluyor ve ona göre talep ettiğiniz araç plakasını sorgulama yapıyorsunuz ve bu şekilde işleminiz oluyor.

EGM Boş Plaka Sorgulama

EGM boş plaka sorgulamasını yapabilmeniz için iki yere müracaat etmeniz gerekiyor. Bunlar ;

 • Plaka Tahsis İşlemleri sayfası
 • Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne

EGM tarafından yapılan bir düzenleme ile sayfaya girdiğiniz zaman hangi şehirde oturuyorsanız arkadaşlar o şehri yazıyorsunuz ve daha sonra istediğiniz boş plakayı notere götürüp işlem başlatıyorsunuz. Bu duruma örnek verecek olursak siz İstanbul’da oturuyorsunuz ve girmiş olduğunuz sayfaya İstanbul boş plaka sorgulama yaparak boş plakaları görebilirsiniz.

Örnek olarak: https://onlineislemler.egm.gov.tr/eskisehir/Sayfalar/plakatahsis.aspx

Fakat şunu da belirtelim bazı iller de plaka sorgulama hizmeti daha olmadığından online olarak arama yaptığınız zaman hizmet geçici olarak devre dışıdır gibi bir uyarı alabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız o zaman i Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne gidin ve orada boş plaka sorgulaması yapın. Hangi plakayı kullanmak istiyorsanız o plaka hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Özel Plaka Sorgulama SMS İle Nasıl Yapılır?

Özel plaka sorgulamasını artık çok fazla uğraşmadan sadece SMS yolu ile yapmanız mümkündür. Bunu yapmak için ise ;

 • 5664 servisine
 • Detay yazıyoruz ve bir boşluk bırakıp sonra plakayı yazalım
 • Bu mesajı 5664 servisine iletiyoruz ve telefonumuza plakaya ait olan bütün bilgiler gelecek
 • Fakat plaka eğer boş ise o zaman hiçbir şekilde mesaj almazsınız
 • Bu şekilde yaparak boşta yer alan plakaları öğrenebilirsiniz
 • Gelen mesajda ise aracın bütün her şeyi yazar. Yani ; Plaka değişimi , Aracın durumu , Aracın markası , Trafiğe çıkış tarihi gibi.

SMS ile yapacağınız plaka sorgulamasının da bir ücreti bulunmaktadır. Bu ücret 11 TL olmaktadır.

İstanbul Boş Plaka Sorgulama

İstanbul’da yaşıyorsanız o zaman sizlere vereceğimiz numara hattını arayarak boş plaka sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulama yapmanız için ister vereceğimiz numarayı arayın isterseniz de EGM şubelerine gitmeniz gerekiyor.

İstanbul Boş Plaka Sorgulama Numarası ; 0212 635 00 00

Ankara Boş Plaka Sorgulama

Adres: Ankara Emniyet Müdürlüğü Mevlana Bulvarı Konya Yolu Üzeri İskitler/Yenimahalle ANKARA

İzmir Boş Plaka Sorgulama

İzmir boş plaka sorgulama işlemi için;

 • EGM’yi ziyaret edebilir veya
 • 0232 489 05 00 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Antalya Boş Plaka Sorgulama

 • Emniyet Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek veya
 • Trafik şubesini 0242 227 96 00 numaralı hattan arayarak Antalya iline özel plaka sorgulama işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Özel Plaka Fiyatları Ne Kadardır?

Herkesin merak ettiği konulardan birisi de özel plakanın 2022 fiyatı ne kadar oldu ? sorusu oluyor. Arkadaşlar kişiye özel olarak yapılan plakalar 5.000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir. Ülkemiz de ise bir özel plaka için ödenen en yüksek rakam 250.000 TL olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ