Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ? Açıklayınız
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir ? Açıklayınız

0

Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler ve İçecekler!

Toplumumuzda sık sık yaşanan sağlık problemlerinden biri de mide yanmasıdır. Özellikle yağlı ve asitli yemeklerden sonra ortaya çıkan mide yanmasına karşı etkili çözümler vardır. Yalnız kişi yediği her öğün sonrası midesinde yanma hissediyorsa sindirim sistemi rahatsızlığı olabileceğinden mutlaka ilgili doktora görünmelidir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Mide yanmasına iyi gelen birçok yiyecekler vardır. Mide yanmasına ne iyi gelir araştırmasından önce mide yanması neden olur konusunda araştırma yapmak gerekiyor. Gün içerisinde tüketilen; domates gibi asit içeriği bol sebzeler, sarımsak, margarin tarzı katı yağlarla hazırlanan börekler, alkol ve çikolata gibi yiyecekler midenin phını azaltarak vücut içi dengenin bozulmasını sağlarlar. Asitlik artacağı içinde mide de yanma sorunu başlar. Mide yanmasına sadece tüketilen yiyecekler değil, hamilelik, obezite, kullanılan ilaçların yan etkileri de neden olabilir.

İşte karşınızda mide yanmasına iyi gelecek besinler listesi:

 1. Haşlanmış Yumurta

Özellikle haşlanmış yumurtanın beyazı, glutamin amino asit enzimlerinin aktifleşmesine yardımcı olarak mide yanmasına iyi gelir. Mide yanması sorunları yaşayanların kahvaltıda haşlanmış yumurta tüketmeleri önerilir.

 • Salatalık

Mide yanmasına besin olarak en iyi ne gelir sorusuna ilk yanıt olarak salatalık akla gelir. Su ve lif açısından zengin olan salatalık, mideyi rahatlatır ve asitlik seviyesini indirir.

 • Hindistan Cevizi

Tropikal bir meyve olan Hindistan cevizinin sütü zengin lif içeriği ve potasyum minerali içermesiyle mide yanmasına iyi gelen besinler arasında yer alıyor.

 • Muz

Muzun birçok yararı olduğu biliniyor. Mide yanmasında da başvurulan besinler arasındadır. Lifli içeriği sayesinde midenin asit dengesini korumada yardımcı olur

 • Aleovera

Aleovera pek billinmeyen bir besin içeriğidir. Uzmanlar aleovera bitkisinden çıkan sarı suyun mide yanmasına iyi geldiği kanaatindeler.

 • Yoğurt

Yoğurt gibi fermantasyon işlemi görmüş süt ve süt ürünleri mide yanmasına çözüm sunuyor.

 • Ispanak

Ispanak, yüksek lif kaynağı ve A vitamini deposudur. Gafernato enzimi salınımını uyararak mide asit dengesine yardımcı olur. Etkili bir çözüm için ıspanağı çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Çaylar Nelerdir?

Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler olduğu gibi çaylar da vardır. Sizler için araştırılıp hazırlanan mide yanmasına iyi gelen çaylar listesi:

 1. Rezene

Sindirim sistemi problemlerine karşı etkili çözümüyle bilinen rezenenin çayı mideyi rahatlatır, anason kokusuyla mide ve barsak hareketlerini en aza indirmeye yardımcı olur.

 • Papatya

Kadınların sakinleştirici olarak tercih ettikleri papatya çayı mide yanmasına iyi gelen çözümlerden biridir. İçeriğindeki alfa bisabolol ile mide problemleri karşısında etkilidir.

 • Kekik

Baharat olarak sık sık kullanılan kekiğin çayı da özellikle regl dönemlerinde kadınlarda oluşan mide yanması problemlerine iyi gelir.

 • Zencefil

Mide de oluşan sağlık sorunlarına karşı çok kullanılan zencefilin çayı da etkili olur. Özellikle mide bulantıları için kullanılan zencefil çayı mide yanmasına çözüm için birebirdir.

 • Nane

Lifli yapı gösteren nane, mideyi nötralize etmeye yardımcı olur.

 • Soda

Soda mide yanmasına iyi gelir mi sorusu merak edilen konulardan biridir. Sodanın mideye birçok yararı olduğu biliniyor. Özellikle yemeklerden sonra içilen soda midenin daha kolay sindirmesine yardımcı olur. Mide ekşimelerine ve yanmalarına karşın da sodanın iyi geldiği söyleniyor. İçerdiği mineraller sayesinde mide phını dengede tutar.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Sağlık problemlerine karşı oluşturduğu kürlerle tanınan İbrahim Saraçoğlu, mide yanması için de bir tarif veriyor:

5-6 gramlık Safa bitkisini doğal haliyle 1 bardak suda 6-7 dakika kısık ateşte kaynatın. Kaynadıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıdığından emin olunca sabah ve akşam birer bardak içiniz. Bu işlemi 15 gün boyunca tekrar edin. Mide yanması devam ediyorsa 15 günü 1 hafta daha kadar uzatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap