Mantının Yanına Ne Gider
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri

Mantının Yanına Ne Gider

0

Mantının Yanına Ne Pişirsem ?

Ülkemizde en çok sevilen ve sürekli olarak yapılan yemekler arasında mantı yer almaktadır. Özellikle marifetli kadınlarımız tarafından mantı sevilerek yapılır ve aynı zaman da evlerde bolca bulunup tüketilmektedir. Günümüzde ise hem birçok yerde hazır olarak ev mantıları bulunuyor hem de yapmasını bilen ev kadınları kendi imkanları ile harika mantılar yapıyor.

Mantının Yanına Ne yapsam

Şimdi her mantının bulunmuş olduğu yöreye göre farklılık göstermektedir. Yani bazı yerler de suyu tamamen süzülür ve sadece süzme yoğurt ile sosu yapılırken bazı yöreler de ise sulu yani çorba gibi olur ve o şekilde tüketilir. Eğer sizle sulu değil de susuz kıvamda yapacaksanız mantınızı o zaman ara yemek olarak servis edilmesi daha doğru seçim olur.

Ara yemek olarak mantı tercih edeceğiniz zaman da yanına başlangıç olarak çorba yapmanız çok doğru olur. Çorba olarak ise mantının yanına gidebilecek çorbalar arasında domates çorbası yer almaktadır.

Bunların yanı sıra domates çorbasından hariç isteyenler ezogelin çorbası , mercimek çorbası veya şehriye çorbası yapabilir.

Çorba içildikten sonra arkasından rahatlıkla mantınızı servis edebilirsiniz. Mantı servisi yapacağınız zaman da mantının yanına yaprak sarması , kuru biber , barbunya pilaki ve acılı ezme gibi soğuk mezelerden yapıp servis edebilirsiniz.

Mantının Yanına Ne Gider

Hatta istiyorsanız hanımlar mantının yanına salata da yapabilirsiniz. Salata olarak ise mevsim salatası veya karışık turşu tercih ederek menünüze ekleyebilirsiniz.

En son olarak yemekten sonra her zaman tatlı yenir değil mi ? Mantıdan sonra tatlı olarak yapabilecekleriniz ise şunlardır ; fıstıklı kadayıf , şekerpare ve kalburabastı tatlısını yapabilirsiniz. Afiyet olsun….

İlginizi Çekebilir