Laptop (Dizüstü) Bilgisayarlarda CD Siz Format Nasıl Atılır ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Laptop (Dizüstü) Bilgisayarlarda CD Siz Format Nasıl Atılır ?

0

Laptop hepiniz de biliyorsunuz ki masaüstü bilgisayarlara göre hem daha çok hassas hem de daha çabuk bozulan aletlerden birisidir. Özellikle laptoplar hassas olduklarından dolayı yere düşürme veya fazla ısınmadan dolayı hemen bozulabiliyor. Genel olarak ise en çok bozulan birimi CD okuyucu yeri oluyor. Peki CD romu bozulan bir laptop format atmak gerektiği zaman neler yapabiliriz ?

Laptop (Dizüstü) Bilgisayarlarda CD Siz Format Nasıl Atılır

Dizüstü Bilgisayarlara CD ’siz Format Atma Yolları

Dizüstü olan bir bilgisayara format atmak istiyorsanız illa CD’ye gerek yoktur. Laptoplara CD siz format atmak mümkündür. Bunu yapmak için Recovery işlemini yapacağınız ve ilk olarak laptopumuzu açalım ve BIOS ayarlarına giriş yapalım. BIOS ayarlarına giriş yapmak için F2, F8, F12 tuşlarıyla veya Del Tuşuna basarak açabilirsiniz.

BIOS ekranına geldiğiniz zaman ise Recovery işlemini yapmak için D2D Recory özelliğini aktif ederek F10 tuşuna basıp bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Yapmış olduğumuz Recovery işlemi bilgisayarınızı hem sıfırlar hem de fabrika ayarlarına geri döndürür.

Tabi şunu da belirtmemiz gerekiyor ki bazı bilgisayarlar da Recovery seçeneği yoktur. Olmayanlarda format atmak için yedekleme özelliğini kullanabilirsiniz. Yedekleme yapmış olduğunuz bilgisayar da aynı Recovery gibi çalışmaktadır. Sadece fabrika ayarlarına değil sadece yedekleme zamanına geri dönüş yapar. Yedekleme yapacağınız zaman ise mutlaka Windows ile aynı dizinde olmasına dikkat edin. Yoksa C diskiniz eğer hasar görmüş ise o zaman yedekleme dosyalarınıza ulaşmanız pek mümkün olmaz. Bunun için yedekleme yaparken bunlara özen göstermeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Merhabalar benim adım sevilay ve yaşım 20. Şuanda üniversite de bilgisayar mühendisliği okumaktayım ve boş zamanlarım da bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir