Kahvenin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır, Nasıl Saklanır ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kahvenin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır, Nasıl Saklanır ?

0

Kahvenin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır

Kahve , Ülkemizde çok öneme sahip içeceklerden birisidir ve özellikle bayramlarda veya kız isteme gibi merasimlerinde Türk kahvesi olmazsa olmazıdır. Şimdi kahve yapılacağı zaman bulunmuş olduğu ortama göre kahvenin ne kadar kavrulduğuna , kavrulduktan sonra dinlemesi nasıl oldu ve kahvenin ne kadar süre kavrulması bunların hepsi kahvenin lezzetini belirleyen faktörlerden birisidir. Peki iyi bir kahvenin kaliteli olduğunu nasıl anlarız ?

Kahvenin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır

KAHVENİN TAZE OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR ?

  • Kahvenin taze olduğunu anlamanın en basit yollarından birisi de ilk olarak çekirdeklerinin kaliteli olmasına bağlıdır.
  • Bulunmuş olduğu ortam ışık , ısı ve nemine bağlı olarak kahvenin taze olup olmadığı anlaşılır.
  • Birçok kişi kahvenin çekirdeğine bakar fakat burada önemli olan nokta kavrulduktan sonraki bekleme süresidir.
  • Kahve kavrulduktan sonra 3 hafta içerisinde kesinlikle tüketilmesi gerekmektedir. Eğer tüketilme olmazsa o zaman tazeliğini yitirir.
  • Kahveyi yaptıktan sonra baskın bir koku olmanız gerekiyor. Eğer almıyorsanız ve köpük olmuyorsa o zaman kahve bayatlamıştır.
kahvenin kalitelisi nasıl anlaşılır

KAHVE NASIL SAKLANIR ?

Kahvenizi güzel bir şekilde uzun ömürlü olmasını ve tazeliğini korumak istiyorsanız o zaman cam olan bir kavanozun içerisine hava almayacak şekilde saklamanız gerekiyor.

Güneş ışınlarından olabildiğince çok maruz kalmayacak şekilde saklamanız gerekiyor.

Birçok insan kahveyi buzdolabı gibi nemli alanlarda saklıyor. Bunun yerine mutfak dolaplarında saklamanız daha doğru seçim olacaktır.

Eğer kahvenizin hafiften nemli olduğunu düşünüyorsanız o zaman hemen nemini almak için kavanozun içerisine 1 veya 2 tane kesme şeker atınız.

kahve nasıl saklanır

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili