Kahve Öğütme Dereceleri! İyi Bir Kahve İçin Kahve Öğütme Derecesi Önerileri
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Kahve Öğütme Dereceleri! İyi Bir Kahve İçin Kahve Öğütme Derecesi Önerileri

0

Kahve Öğütme Dereceleri!

Günümüzde en çok tüketilen ve tiryakisi olduğumuz içeceklerin arasında kahve yer almaktadır. Kahvenin de farklı öğütme dereceler vardır. Örnek verecek olursak kimi insanlar az öğütülmüş severken kimileri orta ve kalın öğütülmüş olarak tercih etmektedirler. Herkes güzel ve lezzetli kahve içmek ister ve bu yüzden bizler de iyi kahve yapmak isteyenler için kahve öğütme derecelerini detaylı bir şekil de araştırdık ve sayfamıza yer verdik.

Kahve Öğütme Dereceleri

Kahve çekirdeği yetişmiş olduğu hem iklime hem de toprak yapasına göre tadı , aroması ve içermiş olduğu kafein miktarı farklı olur. Kahve çekirdeklerinde ise günümüzde en çok tercih edilenler Coffea Arabica ve Coffea Canephora’dır (Robusta) olmaktadır. Kahve çekirdeğinin aynı zaman da hafif , orta ve ağır gibi dereceleri vardır. Bu kahve çekirdekleri yasemin çiçeğine benzer ve aynı onun gibi çiçek açarak kırmızı meyvelerinden oluşur. Etiyopya’da ise iklim koşulları çok elverişli olduğundan kahve üretimi yemen’de başlıyor ve yemenden sonra ; mısır , suriye ve Türkiye’de üretilmeye başlanıyor.

kahve öğütme dereceleri nedir

 Ekstra ince öğütülmüş kahve

Türk Kahvesinde günümüzde en sık tercih edilen ve un kıvamında olan ekstra ince öğütülmüş kahve çok sık tercih edilmektedir. Bu kahve aynı zaman da Esprresso kahvesinden de daha ince öğütülmektedir.

Ekstra ince öğütülmüş kahve

İnce öğütülmüş kahve

İnce öğütülmüş kahve de sık sık kullanılan öğütme şekillerden birisidir ve bunu hem Espresso hem de moka pot’ta makinelerinde kullanabilirsiniz. Türk kahvesine göre biraz büyüktür.

en lezzetli kahve öğütme dereceleri

Orta ince öğütülmüş kahve 

Orta ve ince şeklinde öğütülen kahve ise sifon kahve için üretilmektedir. Pişirmesi ise genel olarak moka pota benzemektedir.

Orta ince öğütülmüş kahve

Orta öğütülmüş kahve

Orta şeklinde öğütülen kahve genel olarak damlama yöntemi olarak bilinir ve kahve filtrenin içerisinde kalıp daha lezzetli olmasını sağlar.

filtre kahve nasıl öğütülür

Orta kalın öğütülmüş kahve

Orta ve kalın şeklinde öğütülen kahve ise Chemex kahve için kullanılır ve bu kahve genel olarak kalına çok yakındır.

Orta kalın öğütülmüş kahve

Kalın öğütülmüş kahve 

French Press kahve yapılacağı zaman tercih edilen kahve çeşidi Kalın Öğütülmüş Kahve oluyor. Kalın bir şekilde öğütülen bu kahve ise french filtresinden sızma olmadan direk olarak aşağıya iner.

Kalın öğütülmüş kahve

Adım yeşim ve 32 yaşında evliyim 1 çocuk annesiyim. Evde boş kaldığım zamanlarda ek gelir olsun diye bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum. Gezmeyi çok severim ve en korktuğum hayvan ise yılandır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir