İstiğfarı Şerif (Tevbe) Nedir Duasının Okunuşu Ve Anlamı
  1. Anasayfa
  2. Dini Konular

İstiğfarı Şerif (Tevbe) Nedir Duasının Okunuşu Ve Anlamı

0

İstiğfarı yani tevbe anlamına gelmektedir ve biliyorsunuz ki günlük yaşantımız da ister istemez birden fazla günaha giriyor ya da büyük günahlar işleyerek bu durumdan pişman olup tevbe etmek istiyoruz. İşte İstiğfarı Şerif yaparak işlemiş olduğumuz günahlardan dolayı Allah’tan af dilemiş olmaktayız.

İstiğfarı Şerif (Tevbe) Nedir Duasının Okunuşu Ve Anlamı

Hatta bu konu hakkında ise Peygamber Efendimiz birden fazla istiğfar yapmanın çok faydalı olduğunu söylemektedir. Özellikle her namazdan sonra 3 defa istiğfar yapılması gerektiğini de vurgulamıştır. Günahlarınız olmasa bile yine de istiğfar yapmak bir sünnettir.

Peygamber Efendimiz her namazdan sonra istiğfar ( Tevbe ) yapılırsa günahların af olacağını söylemiştir. Bu yüzden sünnet olarak da yapılması gerekmektedir.

İstiğfarı Şerif Duası Nedir

Birçok insan İstiğfarı Şerif’in ne olduğunu merak etmektedir. İstiğfarı Şerif Tevbe duasıdır ve Peygamber Efendimizin her zamandan sonra buyurmuş olduğu sünnetlerden birisi olmaktadır. Eğer kim İstiğfar ederse o kişi tüm sıkıntılarından ve dertlerinden kurtulur buyurmuştur. Yani İstiğfar ettiğiniz zaman sadece Tevbe etmiyorsunuz aynı zaman da kederden ve dertlerden de kurtulmuş oluyorsunuz. Birkaç tane İstiğfar bulunur bunların en başında ve en çok bilineni ; Estagfirullahellezî lâ ilâhe illâ olmaktadır.

İstiğfarı Şerif Nasıl Getirilir

Her namazdan sonra 3 defa veya bir teşbih olarak Estagfirullâhel’ azîm olarak da söylenebilmektedir. Tabi bunların dışında farklı şekiller de yapılan istiğfar şekilleri de bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili