Bilgi Tüneli

ISO Dosyası Nasıl Açılır ? ( Win 7 – Win 10 )

ISO Dosyası Nasıl Açılır ? ( Win 7 – Win 10 )

Bilgisayarımıza format atacağımız zaman veya büyük programlar kuracağımız da genel olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz ISO dosyası oluyor. Özellikle bir oyun internetten indirdiğimiz zaman bu oyunu cd çıkarmak için ISO dosyasına ihtiyacımız vardır. Fakat şöyle bir şey vardır ki ISO dosyalarını direkt olarak açamazsınız. Bizde bu yazımızda hem Win 7 hem de Win 10 için ISO dosyası nasıl açılır bunu anlatacağız.

ISO Dosyası Nasıl Açılır

WinRAR ile ISO Dosyası Açma ;

  • İlk önce bilgisayarınıza Winrar kuracaksınız.
  • Kurulum yaptığınız zaman mutlaka desteklenen dosya türü olarak ISO’yu seçiniz. ( Bunu unutmayın )
  • ISO dosyasına sağ tıklayın.
  • Birlikte aç diyelim.
  • Açılan yer de WinRAR programını seçelim ve WinRAR dosyasını nereye çıkaracaksak o yere çıkartabilirsiniz.

ISO Dosyası Nedir?

ISO nedir ? diye merak ediyorsanız hemen bu konuda sizlere yardımcı olalım. Hem DVD hem de BlueRay adı verilen disklerin kullanıldığı dosya biçimine denmektedir. Yani DVD olan dosyaların tamamen birebir kopyası olmaktadır. Aynı zaman da boyutları da aynıdır. Yani 6 GB bir ISO dosyasını dışarıya attığınız zaman toplam da 6 GB yer kaplayacaktır.

ISO Dosyası Nasıl Açılır?

ISO günümüzde özellikle oyun indirenler tarafından çok tercih edilmektedir ve dosyasını açmak için de birden fazla yazılım bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan Daemon Tools programını sizlerle paylaşacağız.

Daemon Tools ile ISO Dosyası Açma

Daemon Tools ile ISO dosyasını açmak günümüzde en çok kullanılan ve kullanımı çok pratik programlardan birisidir. Daemon Tools genel olarak ücretli bir program olmaktadır fakat çoğu özellik ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

Daemon Tools programını indirmek için tıklayın.

İlk önce yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak exe’sini indirelim ve sonra programı kuralım. Fakat kurulum yapacağınız zaman karşınıza çıkacak olan reklamlara da dikkat ediniz.

Kurulumu düzgün bir şekilde yaptıktan sonra Bilgisayarınız Daemon Tools sayesinde tüm ISO dosyalarını otomatik olarak tanıyacaktır. Artık açmak istediğiniz dosyaya çift tıklayarak açabilirsiniz. Bunu yapmak için ise Bilgisayarım ekranına girin ve ISO dosyanız bir DVD takılmış gibi disk olarak görülecektir. Diskin için açıp bu şekilde dosyalara çok kolayca erişebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ