Güvelerden Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir ? En Kolay Güve Temizleme Yöntemleri
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Güvelerden Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir ? En Kolay Güve Temizleme Yöntemleri

0

Güvelerden Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir ?

Güveler aslında bakarsanız çok farklı şekillerde bulunur fakat karşımıza en çok giysiler de çıkmaktadır. Giysi güvesi günümüzde en sık bilinenlerden birisidir fakat şimdi tahıl güvesi kelebeğe benzer yapısı ile karşılaştığımız güvelerden birisidir. Güveler aşırı derece de yumurta bırakırlar ve tek sefer de 200 ile 400 arasında yumurta bırakır. Üremeleri oldukça hızlı olduğundan başa çıkmak bir hayli zor oluyor tabi. Giysi güveleri genel olarak yün ve kaşmir gibi böyle hassas olan kumaşlara girerler ve daha sonra oraya yumurta bırakırlar. Tahıl olan güveler de baklagillerin içerisine girip oraya yumurta bırakır.

Güvelerden Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir

Bu yüzden bu güvelerden kurtulmak için bazı önlemler almamız gerekiyor. Doğru bir şekilde önlemler alınırsa ve vereceğimiz yöntemleri doğruca uygularsanız o zaman bu güvelerden kolayca kurtulmuş olursunuz. Eğer güvelerle uğraşmazsanız o zaman giysileriniz ciddi anlamda zarar görür ve buda ister istemez canınızı çok sıkar. Adından da anlaşıldığı üzere giysi güveler kıyafetlerini yiyerek beslenir ve ilerleyen zamanlar da kıyafetleriniz de delikler oluşmaya başlar. Tahıl güveleri de kuru baklagiller içerisine girdiğinden dolayı küçük yumurtalar bırakır ve görünmediğinden dolayı sağlıklı olmayacaktır. Bu güvelerden kurtulmak için defne yaprağı , naftalin , lavanta , doğal sabun , karanfil ve karanfil yağı gibi yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Güveden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Defne yaprağı, Kekik, Lavanta

Defne yaprağı , kekik ve lavanta gibi yöntemlerle güvelerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Bu yapraklar da yoğun koku bulunduğundan dolayı yaymış oldukları kokulardan dolayı güvelerden rahatlıkla kurtulabileceksiniz. Bu doğal kokulardan dolayı güvelerden kurtulmanız mümkündür.

Defne yaprağı, kekik, lavanta, okaliptüs yaprağı, doğal sabun gibi koku yoğunluğu çok fazla olanlardan birisini seçerek dolabınızın içerisine yerleştirin. Hatta isteyenler dolabın içerisin de askı varsa oraya da asabilir.

2-)Sedir

Güveleri kaçıran diğer kokulardan birisi de sedir ağacı kokusu olmaktadır. Sedir ağacından kesilmiş olan halkalardan alarak dolabınızın bir köşesine koyarak güvelerden kurtulabilirsiniz.

3-)Naftalin

Naftalin biliyorsunuz ki içerisinde kimyasal maddeler bulunduğundan dolayı güveleri kaçırma da birebirdir. Fakat kıyafetlerinize eğer temas ederse o zaman bu sağlık açısından pek hoş olmaz. Naftalin kullandığınız zaman saklamış olduğunuz kıyafetleri çıkaracağınız zaman kesinlikle yıkamalısınız. Naftalini ise toz olarak kullanırsanız daha iyi sonuçlar alırsınız.

4-)Kullanılmış Kıyafet

Giysi güvelerinden kurtulmak istiyorsanız diğer yöntemlerden birisi de kıyafet yöntemi olmaktadır. Kıyafetlerinizi kaldırmadan önce 1 kere giyin ve daha sonra kaldırın. Çünkü kıyafete ten kokunuz sineceğinden güveler bundan kaçar.

5-)Portakal ve Karanfil

İlk olarak portakal alın ve dış yüzeyine batırabildiğiniz kadar karanfil batırın. Sonra hazırlamış olduğunuz bu portakalı dolap içerisine yerleştirin. İsteyenler portakalı ikiye bölerek ve karanfil yağı ekleyerek de koyabilir. Bu şekilde giysi güveleri kolayca kaçırabilirsiniz.

Merhabalar benim adım sevilay ve yaşım 20. Şuanda üniversite de bilgisayar mühendisliği okumaktayım ve boş zamanlarım da bilgituneli.com sitesine makale yazıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir