Evde Yapılabilecek Dezenfektan Tarifleri
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

Evde Yapılabilecek Dezenfektan Tarifleri

0

Tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs pandemisi maske, temizleyici, dezenfektan gibi ürünlere talebi arttırdı. Pandeminin ne zaman biteceği belli değil ama uzun süre dezenfektan kullanacağımız apaçık ortada. Hal böyle olunca dezenfektan almaya para harcamak gitgide zorlaşıyor. Artık buna bir son vermek sizin elinizde! Vereceğimiz tariflerle evde kendi dezenfektan yapabilir ve tasarruf sağlayabilirsiniz. Güvenle kullanabileceğiniz dezenfektan tariflerini geçelim.

İlk Tarif: Dezenfektanların içerisindeki en güçlü etken madde alkoldür. Sizin de kolaylıkla alabileceğiniz izopropil veya etil alkol ile dezenfektanınızı hazırlayabilirsiniz. Hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yapacağınız sıvıda alkol oranı %60’ın altında olmamalıdır. Bu yüzden kullandığınız alkolün derecesinin yüksekliğine dikkat edin. Alkolünüzün içerisine isterseniz daha güzel koksun diye esansiyel yağlardan veya bitki özlerinden ekleyebilirsiniz.

İkinci Tarif: Bu tarifimiz Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanan güvenli bir tariftir. Malzemeleri bulmak biraz zor olabilir ama bulursanız hemen deneyin. Etil Alkol %96 oranında, 833 mililitreyi bir şişeye alın. Üzerine Hidrojen Peroksit %3 oranında, 41 ml ve Gliserol %98 oranında, 145 ml ekleyip karıştırın. %100 etkili dezenfektanınız hazır!

Üçüncü Tarif: Tarifimiz biraz kompleks gelebilir fakat uyguladığınızda sonuçtan oldukça memnun kalacaksınız. Malzemeleri bulmak zor olabilir. Eczanelerden temin edebilirsiniz. Bir kaba, yaklaşık 3.5 su bardağı %96 oranında Etil Alkol, yarım su bardağı %99 oranında izopropil alkol ve 10-15 damla Gliserin ekleyip karıştırın.

Dördüncü Tarif: Alkol bulamayanlar, temin edemeyenler için başka bir tarifimiz var. Bu tarifimizi özellikle evde kullanabileceğiniz harika bir dezenfektan! 1 bardak çamaşır suyunu yaklaşık 9 bardak normal su ile karıştırın. Seyrelmiş karışımı fısfıs şişesine koyarak dışarıdan gelen her ürüne sıkabilirsiniz. Özellikle temas edilen kapı kolu, masa, cep telefonu, klavye, kumanda ve poşetleri bu yolla dezenfekte edebilirsiniz.

Beşinci Tarif: Bu son tarifimiz evinizde alkol olmadan hem ekonomik hem pratik bir diğer tarifimizdir. Az malzeme ile yapabileceğiniz bu tarifi dilerseniz ev temizliği için de kullanabilirsiniz. Bir sprey şişesine birer su bardağı beyaz sirk ve normal su ekleyin. Güzel koku ve antioksidan etki için 10-15 damla lavanta yağı ekleyip çalkalayın.

Dezenfektan tariflerimiz bu kadar. Unutmayalım ki virüsten korunmanın en etkili yolu elleri sıkça yıkamak, mümkün olduğunca dışarıya kalabalığa çok çıkmamaktır.

İlginizi Çekebilir