Evde Koltuk Nasıl Kaplanır ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Evde Koltuk Nasıl Kaplanır ?

0

Evde Koltuk Nasıl Kaplanır ?

Koltuklar , biliyorsunuz ki evler için en önemli eşyalardan birisidir. Çünkü bir ev kurulacağı zaman mutlaka ilk dikkat edilen nokta koltuklar oluyor genelde. Bu yüzden seçilen koltukların durumları sağlık açısından ve görsel olarak çok önemli yere sahiptir. Bir de koltuklar kullanılacağa yere göre de farklı boyutlarda tasarlanır.

Evde Koltuk Nasıl Kaplanır

Fakat şöyle bir durum var ki koltuklar da kaplanma özelliği bulunmaktadır. Evde koltuk kaplama çok eğlenceli ve ailecek yapılabilecek aktivitelerden birisidir aslında , hem de ekonomik olarak güzel bir işlemdir. Evde koltuk kaplama yapacağınız zaman koltuğun ne kadar büyük olduğu çok önemlidir. Eğer baya büyükse o zaman kaplama işlemi biraz zaman alabilir fakat koltuğunuz küçükse o zaman ailecek yapacaksanız kısa süre içerisinde yapabilirsiniz. Koltuk kaplama yöntemi biraz zahmetli iş olsa da istediğiniz tarzlarda yeni koltuklar elde etmenin en doğru yolu budur. Bunu yapmak için ise sadece gerekli malzemelere ihtiyaçlarınız olacak. Bunlar ; koltuk kaplama kumaşı , sıcak silikon , kumaş makası , fitil ve ahşap zımba tabancasıdır.

koltuk nasıl kaplanır

1-)Kumaş Seçimi

Evde koltuk kaplama işlemi yapacağınız zaman burada en önemli konulardan birisi de kumaş seçimidir. Çünkü seçeceğiniz kumaş eviniz ile uyumlu olması son derece önemlidir. Çünkü kumaş seçimini iyi yapmazsanız o zaman hayal etmiş olduğunuz görüntüye sahip olamazsınız. Bu işlemi de yapacağınız zaman koltuklarınızın ölçülerini detaylı bir şekilde almaya özen gösterin. Hatta koltuklarınızın fotoğraflarını çekin ve kumaşçıya gittiğiniz zaman bu bilgileri ona gösterin. Daha sonra uygun kumaş seçimi yapınca işleme başlayabiliriz.

2-)Kumaş Kesimi

Kumaş seçimini hallettikten sonra kumaşı evdeki koltuğumuzun üzerine koyalım ve ona göre keselim. Fakat bunu yapacağınız zaman kumaşın kesinlikle koltuğun üzerine tam temas ettiğinden emin olmalısınız. Eğer olmazsa o zaman kaplama yaparken açıkta bazı kısımlar kalabilir. Kumaşınızı büyük kesebilirsiniz bunda herhangi bir sorun olmaz fakat eksik keserseniz o zaman ortaya zorlu bir durum çıkarmış olursunuz.

3-)Zımbalama İşlemi

Şimdi sıra geldi zımbalama işine. Aslında bakarsanız zımbala işi biraz kolaydır ama çok dikkat isteyen işlemlerden birisidir. Zımbalama yapacağınız zaman kumaşı olabildiğince fazla gerdirmeniz gerekiyor. Çünkü ne kadar fazla gerdirme yaparsanız dayanaklığı da o derece artar. Hem dayanaklık artar hem de düzgün bir şekilde kaplama yapmış olursunuz. Bunun için zımbalama işlemi yapacağınız zaman acele etmeden kontrollü bir şekilde zımbalama yapmalısınız. Zımbalama yaparken de hiçbir şekilde çekinmeyin ve sık sık zımbalamak iyi sonuçlar almanızı sağlar.

4-)Sıcak Silikon ve Fitil

Şimdi geldik en son aşamaya sıcak silikon ve fitil işlemine. Bu işlemi yapmak için sadece yapmanız gereken iş fitil yapıştırmaktır. Bu işlemi de yapmak oldukça basit yöntemdir. Silikon tabancasını alıyoruz ve silikon sıkıp fitili de yerine yapıştırıyoruz.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir