Bilgi Tüneli

Evde En Kolay Karpuz Çekirdeği Nasıl Yapılır ? Karpuz Çekirdeği Nasıl Tuzlanır ?

Yaz mevsimi geldi ve artık havalar sıcaklaşmaya başladı. Bunun beraber serin serin tüketilen karpuzlar da çıkmaya başladı değil mi ? Fakat birçok kişi karpuz yedikten sonra çekirdeklerini çöpe atmaktadır. Yani böyle yapmak yerine evde kurutup tüketebilirsiniz. Nasıl mı ? İşte detaylar….

Evde En Kolay Karpuz Çekirdeği Nasıl Yapılır

Karpuz bir kabakgiller familyasından gelmektedir ve içeriğinde birden fazla faydası bulunmaktadır. Özellikle yaz mevsimi olduğu zaman en çok tüketilen meyveler içerisin de yer alır. Son zamanlar da ise alternatif bir tarif olarak karpuzun hem kabuğundan hem de çekirdeğinden yararlanabilirsiniz.

Bu duruma örnek verecek olursak karpuzu isterseniz mangal da pişirebilir , çekirdeğini tuzlayabilir ve dilerseniz kabuğundan reçel bile yapabilirsiniz. Yani karpuzun çekirdeklerini çöpe atmaya son artık. Evde pratik yöntemler sayesinde karpuz çekirdeklerini değerlendirebilirsiniz.

EVDE EN KOLAY KARPUZ ÇEKİRDEĞİNİ NASIL KURUTULUR?

Karpuz çekirdeği kurutacağınız zaman burada almış olduğunuz karpuzun olgun olması çok önemli noktadır. Yani karpuzun hem kaliteli hem de içerisinin biraz etli olması gerekmektedir. Özellikle buna örnek olarak Diyarbakır karpuzunu önerebiliriz.

Karpuz seçimi tamam şimdi karpuzu kesin ve içinden çekirdekleri ayırın. Sonra da liflerinden ayıracaksınız.

Karpuz çekirdeklerini liflerinden ayırma işlemini de yaptıktan sonra düdüklü tencere de 1 saat kadar haşlayın ve sonra karpuz çekirdeklerini tuzlayıp süzgeçten geçirin.

Tuzlama işlemini de yaptığınız zaman tava içerisine su koyarak çekmesi için orta ateşte kavurun. Fakat tercih edeceğiniz tava yapışmaz tava olmalıdır.

Buna da yaptıktan sonra karpuz çekirdeklerini güneş alan bir yere koyarak 1 gün kadar bekleyin. Sonra karpuz çekirdekleri artık kıvamını alacak ve güneşten alıp buzdolabı poşetlerine ya da dilerseniz cam kavanozların içerisine koyarak saklayabilirsiniz.

Tüm bunları doğru bir şekilde yaptığınız zaman artık karpuz çekirdeğiniz çerez haline gelecektir. Yani gördüğünüz gibi çöpe atmadan tam bir protein kaynaklı çerez yapmış olduk. Sizler de karpuz çekirdeklerini atmak yerine bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ