En Kolay Gömlek Nasıl Ütülenir ? Gömlek Ütülemenin Detayları Nelerdir
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

En Kolay Gömlek Nasıl Ütülenir ? Gömlek Ütülemenin Detayları Nelerdir

0

En Kolay Gömlek Nasıl Ütülenir ?

Kadınlarımız ev işleri yaptıklarında en çok zorlandıkları alan genel olarak ütü yapıyor. Çünkü ütü yaparken özellikle en zor bölüm gömlek ütülemesi oluyor. Diğer kıyafetlerin ütülemesi kolaydır fakat iş gömleğe geldiği zaman gerçekten kadınlarımız bir hayli zorlanıyor diyebiliriz. Çünkü burada ütünün sıcaklığını , gömleğin çizgilerine dikkat etmek ve hasar bırakmamak için çok dikkatli olmamız gerekiyor. Fakat bizler bu konu hakkın da detaylı araştırmalar yaptık ve edindiğimiz bilgileri ise sizlerle paylaştık.

En Kolay Gömlek Nasıl Ütülenir

Evde yapılan rutin işlerden birisi de ütüdür ve kadınlar özellikle gömlek olsun pantolon olsun veya kıyafetler de ütünün sıcaklığını ayarlamakta bir hayli zorlanıyor. Çünkü yanlış bir ayar yapıldığı zaman kıyafetlere ciddi anlamda hasar vermiş olursunuz. Bu yüzden ütü tekniklerini bilirseniz yapacağınız ütü daha kolay olur ve bu sefer sıkılarak ütü yapmak yerine zevkle yapmanızı sağlar. Şimdi ütü yaparken genel olarak zorlanılan bölüm gömlek ile pantolondur. Gömlek ütülemesi yapacağınız zaman gömlek çizgilerine dikkat ederseniz hiçbir şekilde kırışıklık kalmadan ütüleyebilirsiniz. Özellikle iş kadınıysanız veya eşiniz iş adamı ise o zaman gömlek onun için veya sizin için çok önemlidir. Gömleğinizi ütülerken çok güzel ve dümdüz olmasını istiyorsanız o zaman püf noktalara dikkat ediniz.

GÖMLEK ÜTÜLEMENİN PÜF NOKTALARI

  • Gömlek ütülemesi yapacağınız zaman bir hasar oluşmaması için gömleğin hangi kumaş cinsine sahip ise ona göre ısısını ayarlamaya çalışın. Eğer pamuklu gömlek ise yüksek , pamuk karışımı ise orta ve sentetik ise düşük ısıda ütü yapmanız gerekiyor.
  • Yıkamış olduğunuz gömleklerinizin biraz hafiften nemli olması gerek. Tam kuruyan gömlekler de ütüleme yaparsanız çok zorlanırsınız. Eğer istemeden fazla kuruduysanız gömlekler o zaman üzerine az bir şey su püskürtmesi yaparak bu şekilde ütüleme yapabilirsiniz.
gömlek nasıl ütülenir
  • Ütü yapacağınız zaman kesinlikle yerde yapmayın her zaman ütü masasının üzerinde yapmaya özen gösterin. Çünkü gömlek ütüsünde biliyorsunuz ki en belirgin sorun hatalı çizgiler oluyor. İşte sizler ütü masasında yaparsanız daha kolay bir şekilde gömlek ütülemesi yapmış olursunuz.
  • Çamaşır makinesinde bazı kıyafetler fazla kırışır ve bu yüzden kırışık olan kısımları açabilmek için ütünüzün buhar olan kısmını kullanabilirsiniz.
  • Gömlek ütülemesi yapacağınız zaman ise her zaman ilk başlayacağınız yer yaka kısmı olsun. Daha sonra omuz ve kol uçları şeklinde gidin.
ütü nasıl yapılır
  • Gömlek ütülemesi yaptığınız zaman şimdi kol kısmı yaparken kesinlikle çift çizgi yapmamaya özen göstermelisiniz. Yakayı yaparken de iz yerlerinden düzgün bir şekilde katlayın ve omuz kısımlarını da ütü masasına geçirip o şekilde yapın.
  • Gömleğinizin ön taraflarını da sırayla masaya geçirin ve düğme aralarını da güzel bir şekilde ütülemeye çalışın.
  • Son olarak arka kısım da ise kırışık alanlar varsa ütüleyin. İşte bu kadar basit hanımlar…
ütü yaparken bazı püf noktalar