Bilgi Tüneli

Elbasan Tavanın Yanına Ne Gider ?

Elbasan Tavanın Yanına Ne Gider ?

Elbasan tava kemiksiz ve yağsız kuşbaşı etin soğan ,un , baharatlar, et suyu ve yumurtayla birleşmesi sonucu oluşan lezzetli bir yemektir . Geleneksel bir Arnavut yemeği olan elbasan tava İzmir’e de uğramış ve İzmir mutfağında yerini almıştır . Elbasan tavaya tadını veren lezzetli kuzu eti ve üzerine dökülen yoğurtlu sosudur .

Akşam yemeği menünüzde elbasan tava olan sofranızda yanına neler yapabilirsiniz onlara bakalım .

Yayla Çorbası

Çorbalar birçok yemek için en güzel başlangıçtır . Mideyi yemeğe hazırlar . Mis gibi kokan tereyağlı ,naneli yayla çorbası elbasan tavanın yanına da oldukça yakışacaktır .

Şakşuka

Patlıcan diyince birçok kişinin aklına ilk gelen ,patlıcanın en güzel hallerinden birisi olan şakşuka elbasan tavayla da lezzetli bir ikili olacaktır .

Fava

Bakla sevmeyenlerin deneyince sevdiği fava , bakla içiyle dereotu ya da nanenin birleşmesiyle yapılan bir mezedir . Bakla ezmesi de denir . Sofranızda bulunduracağınız bu meze elbasan tavanın yanına iyi bir seçim olacaktır .

Arnavut Ciğeri

Elbasan tavanın yanına yapacağınız en iyi seçimlerden birisi de Arnavut ciğeridir . Hemen hemen herkesin sevdiği bu lezzet elbasan tavaya da çok yakışır .

Köz Biber Dolması

İster zeytinyağlı olarak ister de meze olarak kullanıp sofranızda yer verebilirsiniz . Kırmızı renginden dolayı masanızı renklendirebilir , lezzetinden dolayı akşam yemeği menünüzde güzel uyumlar yakalayabilirsiniz .

Bu lezzetli servislerinizin yanına limon dilimleriyle süslendirip aynı zamanda da lezzetine lezzet katabilirsiniz.Elbasan tava için yanında içecek olarak evde yaptığınız şerbetleri ikram ederek lezzetli , güzel sunumlar yapabilirsiniz .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ