El Örgüsü Kazak Modelleri
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

El Örgüsü Kazak Modelleri

0

El örgüsü ile yapılan kazaklar, yelekler, patikler nostaljik görünümü ile büyüleyici bir etkiye sahiptirler. Hazır olarak alınan ürünlerden çok daha fazla değerli ve şık görünüme sahip olan örgü ürünlere olan ilgi günümüzde de halen devam etmektedir. Örgülerin çeşitleri ve modelleri oldukça çeşitlidir. Kalın iplikler ile yapılan ince iplikler kullanılarak örülen, tığ ile yapılan iki veya tek şiş ile örülen pek çok farklı örgü çeşidi bulunur. Örgü modellerine ise yıllar geçtikçe yenileri eklenmektedir.

El Örgüsü Çocuk Kazakları

Çocuklar, bebekler için yapılan örgü çeşitliliği oldukça fazladır. Örgü için seçilen iplerin yüzde yüz pamuk ve yumuşak olmasına, tüylü olmamasına özen gösterilmelidir. Kız ve erkek çocuklarına özel farklı modeller kullanılmaktadır. Erkek çocukları için yapılan kazaklar önden düğmeli, suwetr, düğmesiz düz şekilde, kapişonlu, kapişonsuz olarak pek çok farklı modele ayrılır. Erkek çocukları için yapılan örgülerde kullanılan iplerin renkleri siyah, beyaz, gri, füme, krem, kahverengi, bej, mavi, lacivert, turkuaz, su yeşili gibi renklerden oluşur. Örülen kazaklar tek bir renk kullanılarak yapılabileceği gibi iki veya daha çok renk iplik kullanılarak da örülebilir. Kullanılan ipin kalitesi, ören kişinin ustalığı ortaya çıkacak ürünün kalitesini belirlemektedir.

El Örgüsü Kız Çocuk Kazakları

El örgüsü ile yapılan kız kazak çeşitleri oldukça geniş bir yelpazede yayılmaktadır. Pamuklu, yumuşak iplikler ile örülen kazakların düğmeli, düğmesiz, uzun, kısa pek çok türü bulunur. Tığ ile yapılan kız çocuk kazakları olduğu gibi iki şiş, tek şiş kullanılarak yapılan kazanlarda vardır. Kız çocuk kazakları yapılırken kırmızı, sarı, beyaz, krem, füme, pembe, pudra, mor, mürdüm gibi sıcak renk iplikler tercih edilmektedir. Erkek çocukları için yapılan kazaklarda olduğu gibi hem tek renk hem de birden fazla renk kullanılarak yapılan kazak model ve çeşitleri bulunur. Örgünün şıklığı ve zarifliği eski zamanlardan beridir yadsınamaz bir gerçektir. Emek kokan örgü ürünlere ise ilgi eskiden olduğu gibi halen daha devam etmektedir. Çocuklar için yapılan örgüler olduğu gibi yetişkin erkek ve kadınlar içinde çeşitlilik bir o kadar fazladır.