Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir ?
 1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Ekmeğin Küflenmesi Nasıl Önlenir ?

0

Ekmeğin bayatlayıp küflenmesini önlemenin yolları ?

Ülkemizde biliyorsunuz ki her öğün genel olarak en çok tüketilen ve en çok da çöpe atılan yiyecekler arasında ekmek yer alıyor. Son zamanlar da ise ekmek tüketimi sofralarda daha çok fazla tüketildiğinden dolayı fazla ekmekler maalesef küfleniyor ve bu yüzden bizler de ister istemez çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Peki , ekmeğin küflenmesi için neler yapabiliriz ?

Ekmeğin küflenmesi nasıl önlenir

En temel karbonhidrat kaynağı olan erkek her öğünde yemeklerde tercih edilir ve birden fazla çeşitleri bulunmaktadır. Fakat çok fazla aldığımız zamanlarda ekmek kaldığından dolayı yavaş yavaş küflenmeye başlıyor ve bu yüzden eğer ki doğru bir şekilde muhafaza edersek bunun önüne kolayca geçebiliriz. Şimdi ekmeğin küflenmesini önlemek için aşağıda sıralayacağımız şeyleri yapmanızı öneririz ;

 • Ekmeği streç filme veya alüminyum folyoya sarmak,
   
 • Ekmeği en fazla 2 gün oda sıcaklığında saklayın,
   
 • Fazla ekmeği dondurmak,
   
 • Sıcak ekmeğe dikkat,
   
 • Ekmeklik,
   
 • Ekmekliği temiz tutun.

Bu saymış olduklarımızı yaparsanız ekmeğinizin küflenmesini bir şekilde önlemiş olursunuz.

KÜFLÜ EKMEK YENİR Mİ ?

En çok merak edilen sorular arasında küflü olan ekmeği tüketsek sorun olur mu ? sorusu oluyor. Evet , eğer küflü ekmek yerseniz sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü küflenen ekmeğin içerisin de penisilyum gibi mantarlar vardır ve bunlar faydalı olarak bilinse de diğer küflerden dolayı enfeksiyona neden olur. Bu yüzden küflü olan her besin zaman içerisin de vücudunuz da kansere yol açabilir.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir