Doğal Yöntemlerle Evde Cilt Temizliği
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Doğal Yöntemlerle Evde Cilt Temizliği

0

Son yıllarda artan kozmetik ürünleri ciltleri yıpratabiliyor. Hal öyle olunca cilt bakımının da önemi gitgide artıyor. Yıpranan ciltleri evde yapılabilecek doğal temizleyicilerle onarabilir, cildinizi bebeksi gösterebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız basit, doğal ürünlerle yapılan bakımları cilt tipinize uygun yapın ve farkı görün!

1-Karma Ciltlere Uygun, Her Evde Bulunan Domatesle Cilt Temizleyici

Domatesin asit etkisini hepimiz biliyoruz. Bu asitliğini direk yüze uygulamak yerine belirli ürünleri ekleyerek asitliğini azaltabilir, domatesin faydalı tarafını kullanabilirsiniz. Geçelim tarife: 1 veya 2 tane domatesi blender yardımıyla püre haline getirin. 2 tatlı kaşığı kadar püreyi bir kâseye alın. İçerisine 1 tatlı kaşığı taze limon suyu ve 1 tatlı kaşığı süt ekleyin. Hepsini karıştırıp, yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 10 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Haftada 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz.

2-Yağlı Ciltlere Uygun Çilek ve Yoğurt Karışımlı Cilt Temizleyici

Yağlı ciltlerin büyük problemlerinden biri olan sivilcelerin de çözümü olan bir temizleyici ile karşınızdayız: 1 tatlı kaşığı yoğurdu bir kaba alın. Üzerine 2-3 adet çileği koyun ve blenderdan geçirerek püre yapın. Tüm püreyi yüzünüze masaj yaparak eşit bir şekilde uygulayın. Sivilce olan taraflarına daha çok uygulayabilirsiniz. 7-10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Çok fazla akne problemi yaşıyorsanız her gün bu işlemi uygulayabilirsiniz.

3-Kuru Ciltlere Uygun Kahve ve Kakaolu Cilt Temizleyici

Kuru ciltleri yumuşatma da birebir bir ürün olan kahveyi bir de kakaolu denemelisini: her evde bulunabilecek 2 yemek kaşığı Türk kahvesini bir kaba alın. 2 yemek kakao, 3 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı balı kaba ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra soğuk suyla durulayın. Haftada bir kere işlemi tekrar edebilirsiniz.

4-Çok Yağlı Ciltlere Uygun Mucizevi Ürün Ananastan Cilt Temizleyici

Ananasın besleyici etkisi konuşulurken artık cilt için faydalı tarafları da öne çıkmaya başlıyor. Sizler için hazırladığımız ananastan cilt temizleyicisini özellikle çok yağlı cilde sahipseniz gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz: 1 adet ananasın suyunu sıkın. 2 tatlı kaşığı ananas suyuyla 1 tatlı kaşığı limon suyunu ekleyip karıştırın. Üzerine 1 tatlı kaşığı kabartma tozunu ekleyip macun kıvamına getirin. Macunu masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 5-10 dakika bekletip soğuk suyla yüzünüzü durulayın. Yağ oranınıza göre tekrarlayabilirsiniz.

5-Normal ve Kuru Ciltlere Uygun Kesilmiş Süt ve Ballı Cilt Temizleyici

Evde bozulmuş, kesilmiş sütü atmayın, temizleyici yapın! Tarife geçecek olursak: 2 tatlı kaşığı kesilmiş sütü bir kâseye alın. 1 tatlı kaşığı balı da üzerine ekleyip iyice karıştırın. Çok kuru cilde sahipseniz eğer karışımın içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Karışımı yüzünüze eşit bir şekilde uygulayın. Yaklaşık 3 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz.

6-Hassas ve Yağlı Ciltlere Uygun Normal Süt ve Ballı Cilt Temizleyici

Kesilmiş sütle balı normal ve kuru cilde uyguladık ama ufak değişiklikle hassas ve yağlı cilde de uygulayabilirsiniz: 2 tatlı kaşığı çiğ sütü(normal süt) ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırın. Yüzünüze masaj yaparak eşit bir şekilde sürün. Yaklaşık 3 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir