Coinbase Kullanıcılarının Kripto Paraları Çalındı!
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Coinbase Kullanıcılarının Kripto Paraları Çalındı!

0

Coinbase Kullanıcılarının Kripto Paraları Çalındı!

Kripto paralar hakkında biliyorsunuz ki her geçen gün vurgun haberleri geliyor ve bu sefer Coinbase’den geldi. Platformda bulunan üyeler yaşamış oldukları bu olaylardan dolayı çok mağdur oldular. Bilgisayar korsanlarından olan Nasdaq listesinde var olan Coinbase’in tam olarak 6 bin müşterinin tüm kripto paralarına el koydu. Hackerlar bunu yaparken de şu yolu denedikleri öne sürülüyor. İki faktörlü olan kimlik doğrulama sisteminde yer alan bir eksiklikten yani oranın açığını bulup oradan sızıp çaldıkları düşünülüyor.

Kaliforniya başsavcılığı ise mağdur olan insanlar için bir açıklama yaptı ve bunu kendi web sayfasında yayınlamıştır.

Coinbase kullanıcılarının kripto paraları çalındı

Coinbase’de yaşanan bu olayda hackerlar güvenlik sistemi olan iki faktörlü kimlik doğrulama da buldukları açıklıktan yararlandıklarını öne sürüyorlar. Saldırı yapan hackerler ise insanların ilk olarak e-postalarına , şifrelerine ve daha sonra telefon numaralarına erişim sağlamıştır. Coinbase ise bunun nasıl olduğunu hala belirleyememiştir.

Coinbase yapmış olduğu açıklamaya göre ise ; Olay muhtemelen sosyal mühendisliğin sonucu. Yetkili insanlar borsanın kendisinden herhangi bir şekilde elde edilmediğini ve buna göre bir kanıt bulmadıklarını söylediler. Yani burada şu çıkıyor saldırı yapanlar güvenlik altyapısını herhangi bir şekilde ihlal etmediklerini söylüyorlar.

Hacker grupları ise insanların hesaplarına erişim yaparak onların kripto paralarını cüzdanlara aktarmak için şirketin SMS ile doğrulama sisteminde yer alan açıklıkta yararlandıkları bilgisi vardır. Saldırı yapanlar bunların yanı sıra sadece cüzdanlara değil kullanıcıların ev adreslerine , telefon numaralarına ve işlem geçmişlerine de erişim sağladılar.

Coinbase ise en son yaptığı açıklamada bunu hemen düzelttiklerini fakat hackerların bunu ne zaman keşfettiklerini söylemedi. Bunun haricinde şirket ne kadar para çalındığını ise resmi olarak açıklamadı. Fakat kullanıcılardan çalınan kripto paralarının insanlara geri ödeneceğini bildirdiler.

Merhaba benim adım derya. Yaşım 19 ve üniversite 1 okumaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı bilgituneli.com sitesine makale yazmaktayım. Arkadaşlarımla beraber sinemaya gitmeyi çok seviyorum ve en korktuğum hayvan köpektir.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir