Çoban Kavurma Yanında Ne Gider Yanına Yapılan Salatalar Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri

Çoban Kavurma Yanında Ne Gider Yanına Yapılan Salatalar Nelerdir ?

0

Türk Mutfağında en sık yapılan ve ziyafet sofralarının baş tacı olan çoban kavurmasının yanına ne gider ? sorusunu bugün sizlerle cevaplayacağız. Hem protein bakımından zengin olan hem de çok lezzetli yemek olan çoban kavurması günümüzde çok yapılmaktadır. Bu kavurma sadece baharattan ve etten oluşmaktadır. Ama bu kadar az şeyden oluşmuş olsa bile vermiş olduğu lezzet gerçekten tartışılmaz. Şimdi hem yanına yapılabilecek yemeklere , hem de ne gibi salatalar yapılır ona bakacağız.

Pilav

Biliyorsunuz ki çoban kavurması dediğimiz zaman aklımıza ana yemek olarak pilav gelmektedir. Tabi sizler dilediğinize göre ister pirinç pilavı isterseniz de bulgur pilavını tercih edebilirsiniz. Pirinç pilavı yapacaksanız sebzeli , bulgur pilavı yapacaksanız da domatesli yaparsanız daha lezzetli menü oluşturmuş olursunuz.

Lavaş Ekmeği

Eğer çoban kavurmanızın yanına pirinç pilavı ya da bulgur pilavı tercih edecekseniz o zaman bunların yanına kesinlikle lavaş ekmeğini tercih etmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz ki doğu taraflarında lavaş ekmek , kavurma ve pirinç pilavı çok sık yenmektedir.

Patates Püresi

Çoban salatasının yanına farklı türde yemek arıyorum diyorsanız o zaman patates püresi iyi bir seçim olacaktır bence. İsteyenler farlı alternatif olarak fırında kremalı patates de yapabilir.

Erişte

Hem bol tereyağlı olan hem de doyurucu özelliği bulunan erişte yemeği de çoban kavurmasının yanına iyi bir seçim olur. Fakat erişte yapacaksanız içerisine mutlaka ceviz koymanızı öneririz.

Soğan Salatası

Çoban kavurmasının yanına böyle çok tutulan ve çok sevilen bir salata yapmak istiyorsanız o zaman soğan salatası çok yakışacaktır.

Börek

Kavurmanızın yanına ana yemek yapmak istemiyorsanız hamur işi bir şeyler düşünüyorsanız o zaman peynirli börek yapabilirsiniz.

Zeytinyağlı Sarma

Sarma zeytinyağlı olarak yapıldığı zaman ortaya harika lezzet çıkıyor değil mi ? İşte bu yüzden çoban kavurmasının yanına zeytinyağlı sarmayı yaparak menünüzü daha zengin hale getirmiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir