Cilt Bakımı Yaparken Yapılan Hatalar
 1. Anasayfa
 2. Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Yaparken Yapılan Hatalar

0

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak  herkesin hayalidir.Cilt bakımı yapıyorum ama istediğim sonuçları alamıyorum  diyen o kadar çok insan var ki.. Acaba gerçekten de  her şeyi doğru yapıp da mı sonuç alamıyoruz .Cildimize yapmamamız gereken ama en sık da yapılan hatalara bi göz atalım .

 • Sirke ,limon ,kahve ,soda ,maya  ,yumurta akı,karbonat,buz gibi malzemeleri  yüzümüze kullanmak.

Cildimizin belli bir pH değeri vardır. Dolayısıyla bu pH değerinden  çok yüksek veya çok  düşük malzemeleri yüzümüze kullanmak cildimize yapılabilecek en kötü durumlardan birisidir.Örneğin cilde doğrudan limon sürmek  direk güneşe maruziyet yaratacığından cildinizde lekelenmelere sebep olur .Yine buz kullanmak da cildinizde kılcal damar çatlamalarına sebep olabilir.Lütfen bunları yiyin ama asla cildinizde kullanmayın J

 • Cildi çok sıcak veya çok soğuk suyla yıkamak.

Tıpkı saçımızı yıkarken çok soğuk veya sıcak suyla durulamamız  gerektiği gibi cildimiz için de aynı durum geçerli .Sıcak suyla yıkanınca daha temiz olacağına dair bi inanç var ama aslında böyle değil .Çok sıcak suyla yıkamakcildin bariyerini bozarak  cildin kurumasına pul pul dökülmesine ve kırışmasına yol açar.

 • Cilt pHsına uymayan  temizleyiciler kullanmak.

Cildin normal ph değeri 4-6 arasındadır.İdeal pH değeri 5.5 olduğu için bu değerden çok yüksek veya çok düşük pHlı ürünler kullanmak hemen olmasa da uzun vadede cilt bariyerine zarar verecektir .

 • Yüksek oranda asitli ürünleri her gün kullanmak .

Özellikle cilt bakımına yeni başlarken yüksek oranda asitli ürünlerle başlamamak gerekli.Düşük oranda başlayıp cilt alıştıktan sonra asit oranını yükseltebilirsiniz.Cilt alışmış da olsa yeni başlayacak da olsa yüksek oranda asitli ürünleri her gün kullanmak cilt bariyerine zarar verecektir.İstediğiniz sonucu alamaz tam tersi cilt bariyerinize zarar vermiş olursunuz.

 • Yüksek oranda alkollü ürünler kullanmak .

Cilt bakımında alkol kullanımının yararları ve zararları vardır.Yağlı bir cilde sahip olanlarda sebum dengelemeye yaraken kuru ya da hassas cildi olanlarda alkol cildi kurutabilir .Bazı alkollerden de kaçınmak gerekir  (alkol denat gibi.).Yine de yüksek oranda alkollü ürün kullanmak sık yapılan hatalardandır .

 • Büyük ,sert partiküllü peelingler kullanmak.

Cilt bakımında fiziksel peelingler tercih edilebilir fakat çok büyük,sert partiküllü peelingler ne yazık ki ciltte mikro çiziklere yol açıyor .Bu sebeple bu hatayı yapmamak gerekir.

 • Sivilce ve siyah noktaları sıkmak.

Cildiniz için yapacağınız en kötü şeylerden birsi sivilce ve siyah noktaları sıkmak .Sivilceleri sıkmak sivilcenin iz bırakmasını sağlayarak ciltte lekelere sebep olur .Siyah noktaları sıkmak da tırnak izleri yapacağından kaçınmak gerekir.Sıkmak yerine cilt bakım rutinine asitleri yerleştirmek daha doğru sonuçlar verir.

 • Yağlı ciltlerin nemlendirici kullanmaması.

Nemlendiriciyi sadece kuru ciltlerin kullanması gerektiği gibi bir algı olsa da tamamen yanlış.Yağlı ciltler ,karma ciltler için de gerekli .İyi ve doğru nemlendirilmemiş cildin yağ dengesi bozulur.Bu yüzden her cilt tipi kendi cilt tipine uygun nemlendiriciyi her gün kullanması gerekir.

 • Evde güneş koruyucu sürmemek,kışın güneş kremi kullanmamak,güneş koruyucuyu yeterince bol sürmemek.

Hangi mevsimde olursak olalım evde ,dışarıda güneş kremini doğru miktarda kullanmamız gerekir.Diğer türlü yeterince koruma sağlayamamış oluruz.Ki güneş kremi cilt bakımında olmazsa olmaz adımdır.

 • Blogerlarda/youtuberlarda görülen ilaçları bilinçsizce cilt bakım ürünü gibi kullanmak.(madecassol gibi)
 • Ürünlerden mucize beklemek veya ürünlerden kısa sürede verim almayı beklemek .

Hiçbir ürün mucize değildir ve her ürünün etki etme süresi vardır .Bu yüzden tek bir üründen mucize beklemek veya kullanır kullanmaz hemen verim almayı beklemek ,etki görmeyeceğim diye düşünüp ürünü kısa süre kullanıp bırakmak da yapılan hatalardandır.

 • Bebek şampuanları ile yüz temizlemek/yıkamak.
 • Bazı sorunların genetik olduğunu kabul etmemek.

Cilt bakımında  bazı sorunlar (göz altı morlukları,kaz ayakları,geniş gözenekler gibi) genetiktir.

 • Sivilceye diş macunu sürmek.

İNSTAGRAM : ciltbakımblogumm

İlginizi Çekebilir