Aşurenin Yanında Ne Gider
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri

Aşurenin Yanında Ne Gider

0

Aşure günümüzde en çok aşure günleri olduğu zamanlar da yapılıyor fakat sadece bu günler de değil başka günler de insanın canı ne zaman çekse yapılan tatlılardan birisidir. Aşurenin içerisinde biliyorsunuz ki bir sürü malzemeler giriyor ve bunların başında ; nohut , fasulye , buğday gibi bakliyatlar yer alıyor.

Aşure için istenilen bakliyatlar pişirildikten sonra bir de içerisine konulacak olan meyveler eklenmeye ve en son olarak da şeker ilave edilerek yapılır. Yani içerisinde her türlü meyve ve bakliyat yer alıyor böyle olduğundan dolayı da çok sağlıklı bir tatlı ortaya çıkmış oluyor. Peki aşurenin yanına başka neler yapabiliriz ?

Meyveli Kek

Güzel bir aşure yaptınız ve bunun yanına bir de meyveli kek yaparak akşam üstü gelecek misafirleriniz varsa onlara çayla beraber ikram da bulunabilirsiniz. Tabi meyveli sevmeyen bayanlarımız varsa o zaman meyveli değil de sade veya kakaolu da tercih edebilirsiniz.

Tuzlu Kurabiye

Aşurenin yanına gidebilecek en güzel yiyeceklerden birisi de tuzlu kurabiyeler olmaktadır. Hatta sizler tuzlu kurabiye yapacağınız zaman üzerlerine çatal ile bastırıp şekiller de verebilirsiniz. Emin olun aşurenin yanına tuzlu kurabiyeler çok yakışacaktır.

Meyveli Şerbet

Eviniz de fazladan meyveler varsa ve bunları reçel pişirme teknikleri ile yaparak çok güzel meyveli şerbetler yapabilirsiniz. Fakat bunu yapacağınız zaman su oranı fazla olması gerekiyor. Çünkü aşure katı olduğundan aşureden sonra soğuk şerbet olarak içilmesi gerekiyor.

Mozaik Pasta

Günümüzde pasta olarak en çok tercih edilenler arasında mozaik pasta yer alıyor. Sizler de yapmış olduğunuz aşurenizin yanına harika mozaik pasta yaparak menünüzü daha güçlü yapabilirsiniz.

Börek

Aşure tatlı olduğundan dolayı farklı bir menü istiyorsanız o zaman yanına ıspanaklı , kıymalı veya peynirli börek yapabilirsiniz. Hem evinize gelen misafirler varsa onlara güzel ikramlarda bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir