Askeri Lise Taban Puanları ve Şartları Nelerdir ? 2022
  1. Anasayfa
  2. Güncel Bilgiler

Askeri Lise Taban Puanları ve Şartları Nelerdir ? 2022

0

8. Sınıfta olan öğrenciler artık lise hayatına adım atacaklardır ve bu yüzden birçok kişi askeri liseye girmek ister fakat bu lisenin hem taban puanlarını hem de şartlarını merak ederler. Bizde bu konuyu detaylı olarak netten araştırdık ve edinmiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaştık. İlk olarak şunu söylemek istiyoruz ki askeri lise sınavlarında verilen süre 120 dakika olmaktadır ve sınavda çıkacak olan sorular ise çoktan seçmeli sorulardır. Eğer sınavda başarılı olursanız 4 sene boyunca eğitim almaya da başlarsınız.

Askeri Lise Taban Puanları ve Şartları Nelerdir

Askeri Lise Taban Puanları Nedir?

Eğer sizler askeri liseye giriş yapmak istiyorsanız o zaman sizin ilk olarak 5 senenin not ortalamanıza bakarlar ve not ortalamanızın ise yüksek olması gerekmektedir. Not ortalamanız ise en az 75.000 olması gerekmektedir ki başvuru yapabilseniz. Eğer bu şekilde not ortalamanız varsa askeri lise sınavına başvuru yapabilirsiniz ve sınavda başarılı olup liseye yerleşebilirsiniz.

Tabi bu vermiş olduğumuz puan sadece askeri lise içindir sizler eğer Astsubay olarak hazırlama okuluna gitmek istiyorsanız puanınızın en az 65 olması gerek. Sınava girmeden önce yine 5 senenin not ortalaması incelenir.

Askeri Lise Sınavına Girmek İçin Gerekli Olan Şartlar?

Askeri liseye girmek aslında çok basittir fakat bazı kuralları ve şartları bilip bunları yerine getirmeniz gerekmektedir. İlk olarak arkadaşlar isterseniz bu şartlar nelerdir onlara göz atalım. İşte askeri liseye girmek için gereken şartları şunlardır ;

  • 13 yaşından büyük olmanız gerek
  • 16 yaşını geçmemiş olmalısınız
  • Sağlık ocağından ya da hastaneden sağlık raporu alıp , bu sağlık raporunun ise olumlu olması gerek
  • Bekar olmalısınız
  • Erkek olmalısınız
  • T.C vatandaşı olmalısınız
  • Güvenlik soruşturması yapılmalıdır ve bu soruşturmanın olumlu olması gerek
  • Çok iyi bir şekilde Türkçeyi düzgün konuşmanız gerek

Askeri Lise Sınavı Ne Zaman?

Askeri lise sınavı arkadaşlar ne zaman olduğu çok merak ediliyordu. Sınav 4 Nisan 2022 tarihinde yapılmaktadır ve sizler başvuruları ÖSYM sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Adın dilay ve 25 yaşındayım. Küçük yaşımdan beri bilgisayara ilgim çok olduğundan dolayı site işleriyle uğraşmayı seviyorum. Makale yazmada da uzman olduğumdan dolayı boş zamanlarımı bu şekilde değerlendiriyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir